Nové zprávy o sestřelení letu MH17? Telefonní hovory odhalily dosud neznámé informace

Skupina investigativních novinářů Bellingcat vydala další zprávu o sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines nad Donbasem. Konkrétně se zaměřuje na to, jako roli v celém dění sehrál penzionovaný ruský generálmajor Sergej Dubinky, který byl známý jako „Chmuryj“. Expertní skupina Bellingcat již dříve předala nizozemské prokuratuře zprávu, ve které se hovoří o tom, že na pádu Boeingu 777-200ER se mohli podílet ruští vojáci z 53. protiletadlové raketové brigády z Kursku.

Přidejte svůj názor 144 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
doporučujeme

Experti skupiny Bellingcat analyzovali pět telefonních hovorů, které zachytila ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Ty se konaly dne 17. července 2014, tedy v den, kdy byl dopravní letoun nad Donbasem sestřelen.

V prvním rozhovoru generál mluví s vojákem separatistů označovaným jako Buryatik. Jeho totožnost odhalena nebyla. Ten se ruského důstojníka ptal, zda má naložit Buk-M1, který údajně pocházel z nespecifikovaného místa v Doněcku. Poté se ptal, kde ho má vyložit a skrýt. Dubinský mu potvrdil, že Buk s sebou přivezla posádka a že není potřeba jej vyložit a ukrýt.

Ve druhém telefonu spolu opět mluví Dubinsky a Buryatik, tentokrát je řeč o tom, zda přivezli jeden Buk nebo dva. Dubinsky pak řekne Buryatikovi, že Buk pojede do místa určení s tanky z batalionu Vostok. Třetí hovor proběhl mezi Subinskym a Sanychem, podle SBU šlo o bojovníka samozvané Doněcké lidové republiky. Dubinsky říká Sanychovi, že „můj Buk-M" půjde s „vašimi kluky," a že Buk je naložený na vozidle. Sanycha se ptá na to, do jaké části vojenského konvoje jej umístil.Dubinsky následně mluví s další neidentifikovanou osobou, která je popsána jen jako „terorista DLR." Dubinsky jej oslovuje jako Knihovníka, říká mu, kde najde Buk. V posledním hovoru pozdě odpoledne nebo večer 17. července 2014 Dubinsky mluvil s osobou, kterou SBU identifikovala jako důstojníka ruské GRU. Tomu oznamuje, že „jeho síly“ ráno obdržely Buk a že „věci teď budou jednodušší“. Zmínil také, že včera tedy 16. července, sestřelili dva stroje Su25s a „dnes ještě jeden“.

Bellingcat konstatuje, že přesný čas hovoru je nejasný, ale pravděpodobně se uskutečnil brzy po sestřelení MH17, ale před tím, než bylo všeobecně známo, že ve skutečnosti bylo sestřeleno dopravní letadlo. Dubinsky se tak podle novinářů spletl, protože třetím sestřeleným strojem nebylo stíhačka, jak si původně myslel. „Jediné letadlo, které bylo zasaženo nebo sestřeleno ten den, byl let Malaysia Airlines,“ cituje zprávu skupiny Bellingcat ukrajinská agentura Unian.

Dubinský také v dalším rozhovoru s vůdcem batalionu Vostok Alexanderem Chodakovským 18. července zmínil, že je nutné na místě pádu stroje najít „klíčovou věc“. Když probíhalo pátrání po černých skříňkách, zmínil Chodakovský, že Dubiský má „klíčovou věc“, která by mohla být černou skříňkou. „Není jasné, co tato věc byla, ale je jasné, že Sergej Dubinsky byl klíčový organizátorem snah najít materiály týkající se havárie MH17, které lidi z Moskva chtěli zajistit. Chtěli mít jistotu, že tyto předměty se nedostanou do rukou někoho jiného,“ uzavírá zprávu Bellingcat.

Loading...
Vstupte do diskuze (144)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava na válku? Aktivity NATO rozlítily Rusko, Šojgu slíbil tvrdou…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přislíbil přijmout nová "opatření k neutralizaci hrozeb"…

Putin varoval USA před rozmístěním raket v Evropě

21.08.2019 19:36 Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i…

Moskva na sobotu zakázala všechny demonstrace

20.08.2019 19:03 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Moskva utahuje šrouby opozici, zakázala všechny sobotní demonstrace

20.08.2019 18:27 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama