Džin se do lahve nevrátí, řekl Geert Wilders k průběhu voleb

Haag - Nizozemci jdou k volbám jako první ze tří klíčových evropských zemí, ve kterých se snaží uspět populistické strany. Sebevědomí těchto stran povzbudilo odsouhlasení brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Mark Rutte se pokouší zastavit dominový efekt.

Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Předvolební průzkumy naznačují vítězství liberální strany stávajícího premiéra. Mark Rutte a jeho spolustraníci by podle nich měli získat mezi 24 a 28 křesly ve 150členném parlamentu. 

Ultrapravicová Strana pro svobodu vedená populistickým politikem Geertem Wildersem by mohla být v novém parlamentu zastoupena 19-23 poslanci. V těsném závěsu za ní se v průzkumech umístili křesťanští demokraté s odhadovaným ziskem 19-21 křesel a strana progresivních liberálů D66 s 17-19 křesly. Tyto dvě strany jsou pro Marka Rutteho přijatelné jako budoucí koaliční partneři. 

John Henley a Gordon Darroch ve svém článku pro deník The Guardian zdůrazňují, že z voleb jasný vítěz nevzejde. Alespoň jednoho zástupce v parlamentu může získat až 15 politických stran, přičemž žádná z nich nemůže počítat s více než 17 % křesel. V následujících měsících se budou odehrávat obtížná koaliční vyjednávání.

30 % voličů ještě dnes nebylo rozhodnuto 

Geert Wilders odvolil již dnes brzy ráno v Haagu. „Ať už je výsledek dnešních voleb jakýkoliv, džin se do láhve nevrátí. Lidé jsou zklamaní,“ řekl Wilders novinářům shromážděným před volební místností. 

Až 30 % voličů nebylo do dneška rozhodnuto, čí kandidátku do urny nakonec hodí. To činí jakékoliv odhady výsledků nejisté. I pokud by Geert Wilders ve volbách zvítězil, je velmi nepravděpodobné, že by nakonec zemi vládnul. Žádná další důležitá strana s ním totiž do koalice vstoupit nechce.

Někteří analytici považují nedávnou diplomatickou roztržku s Tureckem za povzbuzení pro Marka Rutteho. Jeho odmítnutí umožnit tureckým ministrům promluvit k Turkům žijícím v Nizozemí vyvolalo ostrou reakci Istanbulu. Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident, obvinil Amsterodam z nacistických praktik, přerušil s ním politické kontakty na nejvyšší úrovni, pohrozil zavedením obchodních sankcí a svalil na něj vinu za masakr 8000 muslimských mužů v bosenské Srebrenici v roce 1995. 

Politolog André Krouwel z amsterodamské univerzity se domnívá, že Rutteho rozhodnutí nesmlouvavě postupovat s tureckými ministry mu ve volbách značně pomůže. „Jaké lepší zviditelnění si může politik pár dní před volbami přát? Rutte ukázal, že může Turky skutečně vyhnat,“ domnívá se Krouwel. Wilders namísto toho jen přidává příspěvky na svůj twitterový účet.

Prozatímní výsledky budou o půlnoci

Až 13 milionů Nizozemců může do devíti hodin večer odevzdat svůj hlas. Prozatímní výsledky jsou očekávány okolo půlnoci. Sčítání bude formálně ukončeno 21. března, kdy dojde ke zveřejnění konečných čísel.

Sonja van Spronsenová, 45letá volička z Haagu volila jednu z pravicových stran. Spolupráci se Stranou pro svobodu není zcela proti její mysli. Doufá, že se nová vláda nebude jen dohadovat a stěžovat si, ale představí pozitivní vizi pro budoucnost. „Je to pocit bezmoci. Průměrný člověk je do určité míry nespokojený a mnoho Nizozemců si myslí to samé, ale neříkají to nahlas,“ uvedla van Spronsenová.

Jesse Klaver, 30letý předseda zelené levicové strany, se pokusil oslovit mladé voliče: „Především běžte volit. Volte zelenou levici, protože je to strana budoucnosti.“ Klaverova strana by podle odhadů mohla získat 16-18 křesel.

24letý Donny Bonsink se rozhodl volit stranu Geerta Wilderse. „Islamizace musí být v Nizozemí zastavena. Měly jsme vlády, které se 40 let snažily imigraci kontrolovat, ale do země se tím dostaly jen problémy. Lidé jsou naštvaní. 

Vyjednávání o koalici začne ve čtvrtek

Neformální koaliční rozhory mezi přinejmenším čtyřmi, ale pravděpodobněji pěti, stranami začnou ve čtvrtek. Formální proces pak odstartuje společně s prvním zasedáním nově zvoleného parlamentu 23. března. 

Pokud zvítězí Rutteho liberální strana, nejpravděpodobněji bude o koaliční vládě vyjednávat se zavedenými stranami jako jsou křesťanští demokraté, středolevicová strana práce a D66. Zelená levice by se také mohla stát součástí 76 členné většiny, přestože její program v mnohém odporuje dominantním středopravicovým představám.

Vytvoření koalice s několika stranami může nějakou dobu trvat. Nizozemský průměr jsou tři měsíce. V roce 1977 to ovšem zabralo více než 200 dní.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 17:19 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

Švédsko oficiálně zažádá o členství v NATO

16.05.2022 18:31 Aktualizováno Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes…

Putin nepovažuje plány na přijetí Finska a Švédska do NATO za problém

16.05.2022 18:24 Aktualizováno Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters…

ON-LINE 82. den války: Ukrajinská armáda v Charkovské oblasti vytlačila…

16.05.2022 17:19 Aktualizováno Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Na Ukrajině podle Jourové probíhá první kybernetická válka v dějinách

16.05.2022 16:46 Evropská unie i za současné situace nadále drží strategii digitalizovat Evropu. Posílení…

Erdogan prý rozehrál další hru, o vstup Švédska a Finska do NATO mu nejde

16.05.2022 14:29 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svým postojem k možnému členství Švédska a Finska v…

Gazprom na červen nezarezervoval kapacitu pro export plynu do Evropy přes…

16.05.2022 12:56 Ruský státní plynárenský gigant Gazprom na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export…

Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:42 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

81. den války: Ruská ofenziva nadále ztrácí na síle, na Azovstal dopadaly…

15.05.2022 22:25 Aktualizováno Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech…

Švédsko je blíž vstupu do NATO, podpořili ho sociální demokraté

15.05.2022 19:09 Aktualizováno Švédská vládní sociálně demokratická strana dnes podpořila vstup země do NATO, uvedla agentura…

Finsko podá přihlášku do NATO, potvrdili prezident a premiérka

15.05.2022 17:17 Aktualizováno Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o…

Související:

Právě se děje

reklama