Budou se opakovat americké volby? Nad nizozemskými volbami visí stín hackingu

Amsterdam - Falešné zprávy a alternativní fakta jsou velkým tématem dnešních médií. Podle některých komentátorů napomohli zvolení Donalda Trumpa prezidentem, který je považován za jakéhosi maskota politiků citujících falešné zprávy. Jedná se o politickou otázku – v mnohých zemích jsou falešné zprávy považované za nástroj ruské propagandy, která má cíl destabilizaci Evropy. Dnešní nizozemské parlamentní volby jsou proto sledovány s převelikou pečlivostí, zda jejich výsledek bude ovlivněn alternativními fakty či hackerskými útoky.

Nizozemsko volí nový parlament, rozhodne o osudu země

Vůdkyně holandské Pirátské strany, Ancilla van de Leest, řekla serveru EUobserver, že nevnímá falešné zprávy jako příliš významnou hrozbu, která by mohla markantně ovlivnit volby. „ Viděla jsem jen velmi málo falešných zpráv, "řekla. „ Dokonce i když by někdo sdílel falešné zprávy, zejména na platformách, jako je Facebook nebo Twitter,  budou bezprostředně následovat stovky komentářů, které poukáží na skutečnou pravdu. Je zde samočisticí mechanismus."

Nizozemský deník NRC Handelsblad uveřejnil minulý týden zprávu, která se zdá potvrzovat její slova. Deník prozkoumal okolo sto kusů politických zpráv, které byly často sdíleny na sociálních médiích. Zatímco některé byly zavádějící nebo přehnané, žádná z nich nebyla doopravdy falešná, pokud se pod falešnou zprávou myslí vymyšlený, politicky motivovaný příběh tvářící se jako zpráva. Podle NRC důvody malého výskytu falešných zpráv a jejich minimálního vlivu leží v nizozemské ekonomice a rozloze. Zatímco v USA s početným obyvatelstvem (320 miliónů) mohou být falešné zprávy, s chytlavými titulky a doprovázené reklamou, zajímavou obchodní příležitostí a modelem, v tak malé zemi jako Nizozemsko (17 miliónů obyvatel), ve které s se hovoří málo známým jazykem, ta možnost je mnohem menší.

 Alternativní fakta

Jiný údajně oblíbený nástroj ruské propagandy – alternativní fakta – je na tom o něco lépe a v nizozemské volební kampani na ně často došlo. Několik poslanců v průběhu volební kampaně vydalo prohlášení, ve kterém se diskreditovaly oficiální vládní zdroje. Často se též objevovaly tvrzení bez náležitého důkazu. Strana 50PLUS, jejíž volební program je hájení zájmů starších lidí, zpochybňovala údaje Národního statistického úřadu o délce života. Strana Denk, která říká, že hájí přistěhovalce, zase hovořila o údajné diskriminaci, které se mají dopouštět holandští lékaři. Její poslanec, Tunahan Kuzu, tvrdil, že nizozemští doktoři rychleji „vytáhnou zástrčku“ (tj. nechají je zemřít) u lidí s imigrantským původem než je tomu u „čistých“ Holanďanů. Později se přiznal, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy.

Tuto strategii, podobnou Trumpově známým tweetům, lze taktéž nalézt u černého koně voleb, Geerta Wilderse, ostrého kritika EU a islámu. Podle van de Leest ale na vině jsou též mainstreamová média, která neváhají složitě psát o každé nepravdě, kterou někteří polici pronášejí, aby se jim dostalo pozornosti. Zatím to však vypadá, že holandští voliči se budou rozhodovat na základě skutečných zpráv, událostí a stanovisek, tvrdí Euobserver.

Hacking – Rusko nebo někdo jiný?

Na amerických prezidentských volbách ležel stín hackingu, kterého se mělo dopustit Rusko. V návaznosti na to, několik holandských politiků varovalo před nebezpečím podobné intervence v případě nizozemských voleb. Holandský poslanec Kees Verhoeven, z proevropské strany D66, v lednu řekl, že je „jasné“, že se Rusové budou snažit ovlivnit dnešní volby. Ministr zahraničí Bert Koenders v tu dobu řekl, že o tom neexistuje žádný konkrétní důkaz, ale že bylo naivní domnívat se, že k tomu nedojde. Holandský ministr bezpečnosti a spravedlnosti, Ard van der Steur, řekl, že „podceňování" rizika zahraničního hackingu by bylo „nebezpečné.“ Že je tento scénář brán vážně, ukazuje jednání ministra vnitra, Ronalda Plasterka. Poté, co se dozvěděl informaci o tom, že počítače používané k registraci hlasů jsou náchylné k poškození, nechal je odpojit od internetu.

Podle posledních zpráv se zdá, že pokud holandské volby budou vystavěny většímu hackerskému útoku, pak to bude ze strany jiného státu než je Rusko. Mnohé Twitterové účty byly napadeny hackery a zaplaveny protinacistickými hesly v turečtině. Většina z těchto účtů nemá nic co do činění s nizozemskými volbami – jedná se o účet Evropského parlamentu, britského ministerstva zdravotnictví, médií BBC, Die Welt a Forbesu, neziskových organizací  Amnesty International a UNICEF USA či o profil Marcela Claureho, hlavního ředitele americké telekomunikační Sprint Corp, upozorňuje The Telegraph. Přesto není těžké nevidět souvislost s diplomatickými přestřelkami mezi Nizozemskem a Tureckem, na jejichž základě turecký prezident rozhořčeně nazýval Nizozemce „nacisty.“ Na napadaných účtech se ostatně objevovala fráze „uvidíme se 16. dubna“, zřejmá reference k plánovému referendu, která má dát tureckému prezidentovi víc moci a kvůli kterému celá diplomatická roztržka vůbec vznikla.

Nejmenovaný zdroj z Agentury Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) řekl serveru EUobserver, že politické kybernetické útoky nejsou o přímém „hackování“ voleb, ale spíše o „diskreditaci soupeře.“ Zdroj též uvedl, že členské státy nežádají ENISA o radu, jak se vypořádat s ochranou jejich volebních procesů. „Obvykle mají tendenci se vypořádat s těmito otázkami sami," řekl zdroj s tím, že to je „vysoce politicky citlivá otázka". Podle van de Lest je celá otázka toho, zda se cizí mocnosti snaží proniknout do volebních procesů „irelevantní“. Podle ní je potřeba zabezpečit systém takovým způsobem, aby se toto vůbec nemuselo řešit.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Britové obvinili Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Arménský prezident Sarkisjan rezignoval na svou funkci

23.01.2022 18:30 Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP…

Sankce proti Rusku kvůli Ukrajině by teď podle Blinkena nebyly…

23.01.2022 17:41 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes televizi CNN řekl, že uvalit ekonomické sankce na…

V Oslu začala jednání Tálibánu s aktivisty a západními představiteli

23.01.2022 15:14 V Oslu dnes začala jednání afghánského vládnoucího islamistického hnutí Tálibán se zástupci…

Papež se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny

23.01.2022 13:25 Papež František dnes prohlásil, že se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny. V…

Rusko má za den rekordních více než 63 200 nových nákaz koronavirem

23.01.2022 11:21 V Rusku za uplynulý den přibylo 63.205 případů koronaviru. Je to dosavadní denní maximum a oproti…

Británie obvinila Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Aktualizováno Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

USA podle Roskosmosu zamítly vízum ruskému kosmonautovi, který má letět na…

23.01.2022 10:30 Spojené státy odmítly vydat vízum ruskému kosmonautovi Nikolaji Čubovi. Oznámil to šéf ruské…

Němci mohou svými postoji povzbudit Putina k invazi, obávají se Ukrajinci

22.01.2022 22:02 Aktualizováno Němečtí představitelé by podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby měli přestat s…

Do Kyjeva dorazila první zásilka z americké vojenské pomoci

22.01.2022 13:10 Do Kyjeva v noci na dnešek dorazila první zásilka z nedávno schválené americké vojenské pomoci.…

V Rusku za poslední den přibylo rekordních 57 212 nově nakažených

22.01.2022 10:11 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo rekordních 57.212 nově nakažených koronavirem, což je…

Související:

Právě se děje

reklama