Klimkin varoval před ruskou propagandou: Vytváří paralelní realitu, řekl ministrům V4

Kyjev - Ministři zahraničí Česka, Slovenska a Maďarska Lubomír Zaorálek, Miroslav Lajčák a Péter Szijjártó dnes jednali v Kyjevě o situaci na východě Ukrajiny a o reformním úsilí kyjevské vlády. Jejich ukrajinský kolega Pavlo Klimkin po schůzce uvedl, že státy EvU a Východního partnerství musejí zesílit boj proti ruské propagandě, na kterou Moskva vynakládá "ohromné peníze".

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Rusko podle Klimkina svou propagandou vytváří "paralelní realitu", a vede tak válku proti celému prostoru EU. "Proti ruské propagandě a vytváření lživých zpráv je proto třeba bojovat usilovněji," řekl ukrajinský ministr.

Podle MZV ČR bylo cílem ministerské návštěvy potvrdit zvláštní vztahy východního křídla EU s Ukrajinou a vyjádřit podporu územní jednotě Ukrajiny. Politici také přijeli do Kyjeva podpořit reformní úsilí, protože Ukrajina je "klíčem k udržení kredibility politiky Východního partnerství", uvádí Černínský palác.

Maďarský ministr po jednání prohlásil, že Maďarsko by s Ukrajinou chtělo podepsat dohodu o dvojím občanství, která by se vztahovala na poměrně početnou menšinu Maďarů žijících na západě země. Dvojí občanství je podle Szijjárta "absolutně evropský jev" a Budapešť by považovala za nepřijatelné, kdyby Kyjev za dvojí občanství Maďary trestal.

"Nehodláme otvírat Pandořinu skříňku," reagoval Klimkin s tím, že dvojí občanství je pro Ukrajinu "vzhledem k ruské agresi zásadně nepřijatelné". Za volbu občanství podle ministra na Ukrajině nikdo stíhán nebude. Otázka občanství má ale pro Ukrajinu "kritický a zásadní význam", zejména vzhledem k bojům na východě země, kde proruští separatisté s podporou Moskvy bojují proti ukrajinské armádě. V takových podmínkách je dvojí občanství pro Kyjev podle Klimkina nepřijatelné.

Ukrajinská vláda se odmítáním dvojího občanství snaží zabránit tomu, aby možnost přijetí ruského občanství v neklidném Donbasu ještě víc podnítila separatistické nálady.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 16:22 Aktualizováno Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Albánská loď zachránila v Egejském moři 111 migrantů

21.09.2019 15:28 Albánská loď plující v Egejském moři zachránila v pátek 111 migrantů, kteří se snažili dostat do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama