Napoleonův masakr v Rusku: Bitva u Borodina stála životy 40 tisíců vojáků

HISTORIE - Napoleonovo tažení do Ruska si vyžádalo mnoho obětí. Ačkoliv v Kremlu nakonec usedl, nelze výsledek jednoduše považovat za úspěch. K mírovým jednáním nedošlo a Napoleon byl nucen vrátit se zpět. Nejednoznačnost výsledku nabízí prostor pro manipulaci dějin. Tak je tomu i v případě bitvy, jež se odehrála u Borodina.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci
doporučujeme

Napoleonovo dobývání Ruska dodnes budí kontroverze. Podobně i bitva, jež se odehrála před jeho vstupem do Moskvy. Co se tenkrát u Borodina vzdáleného od Moskvy přibližně 125 km na západ skutečně stalo, je opředeno tajemstvími.

Obě strany, francouzská i ruská, vyhodnocují tuto událost jako své vítězství a interpretují ji s ohledem na své zájmy. Shodnou se snad pouze na tom, že se jednalo o bitvu významnou a velmi krvavou.

Rozhodnutí vydat se do Ruska bývá ve světle jeho výsledku označováno za chybné, byť Napoleonova armáda byla alespoň v počátcích úspěšná, a nakonec obsadila i Moskvu. Napoleon je tak jediným evropským vladařem, kterému se podařilo dojít až do Kremlu, kde chtěl s ruským carem Alexandrem I. podepsat mír.

Alexandr se však nedostavil a Napoleon se rozhodl z Moskvy odejít. K opuštění Kremlu jej vedla nejen zoufalá situace jeho armády, která trpěla nedostatkem zásob a nezvykle tvrdými klimatickými podmínkami, ale i záměr upevnit svou pozici doma, v Paříži. Návrat však přinesl jeho armádě zkázu a z původních přibližně 600 tisíc mužů se vrátilo pouze několik desítek tisíc.

Před bitvou u Borodina došlo k prvnímu významnému střetu teprve až u Smolensku. Kutuzov, jenž stál v čele ruských vojsk, se totiž přímému střetu s Napoleonem vyhýbal a praktikoval tzv. taktiku spálené země. Ruský generál byl přesvědčen, že přímý střet s napoleonskou armádou by nedopadl úspěšně, a proto bylo jeho cílem francouzská vojska co nejvíce oslabit, aniž by Rusové ztratili svou obrany schopnost. Kutuzov, i v důsledku carova naléhání, rozhodl zaujmout obranné pozice právě u Borodina, které poskytovalo vhodný terén a Rusové mohli využít dvou dnů k výstavbě opevnění.

Bitva začala 7. září 1812 v brzkých ranních hodinách a pokračovala až do pozdního odpoledne. Kolik mužů se zde střetlo není přesně známo. Většina historiků uvádí hodnoty okolo 100 až 120 tisíci. Nejasnosti ovšem panují i ohledně toho, která ze stran, pokud vůbec nějaká, měla početní převahu.

Nejinak je tomu při odhadování počtu padlých, kde jsou rozdíly v uváděných hodnotách ještě vyšší a každá ze stran má tendenci své ztráty spíše zmenšovat, zatímco ty protivníkovy naopak navyšovat. Smířlivé odhady mluví o zhruba 40 tisících padlých na každé straně.

Nejednoznačný byl i výsledek bitvy. Francouzi nakonec dobyli klíčové pozice a vyčerpáni pokračovali do Moskvy, kterou našli vypálenou. Kutozov se svými vojsky ustoupil a následně ho za zásluhy car jmenoval generálém-polním maršálem.

Podstoupit další boje Kutuzov opět odmítl a car se k jednání o míru nedostavil. Napoleona čekání nakonec omrzelo a rozhodl o návratu, jenž může být považován za počátek jeho konce.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Soros vytvoří globální univerzitu OSUN, má vzdorovat autoritářským režimům

24.01.2020 10:38 Americký miliardář maďarského původu George Soros poskytne jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy…

Vatikán řeší ožehavý problém. Proč dramaticky klesá počet jeptišek?

24.01.2020 10:20 Vatikánský dámský časopis připsal dramatický pokles počtu řádových sester na světě velmi náročným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama