Běloruské úřady poprvé za deset let zaregistrovaly opoziční hnutí

Minsk – Poprvé po deseti letech bylo v Bělorusku zaregistrováno opoziční hnutí. S žádostí u ministerstva spravedlnosti uspěla organizace Mluv pravdu (Havary praudu).

Bělorusko, ilustrační foto
doporučujeme

Hnutí založil básník Uladzimir Njakljajev. Hnutí o registraci v minulosti žádalo už šestkrát, zatím vždy neúspěšně. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odkazem na oznámení ministerstva.

Cíli hnutí jsou například vzdělávání společnosti v oblasti politiky, ekonomiky a sociálních a humanitárních vztahů, formování jednotného veřejného mínění nebo budování vzájemných vztahů státu a veřejnosti.

Představitelé hnutí rozhodnutí ministerstva uvítali a zároveň vyzvali úřady, aby „zaregistrovaly i další demokratické organizace, které léta usilují o legalizaci své činnosti".

Skupina vznikla v roce 2010 a už dvakrát nominovala vlastního kandidáta do prezidentských voleb proti dosavadní hlavě státu Alexandru Lukašenkovi. Prvním z nich se stal tehdejší šéf hnutí spisovatel Njakljajev, v roce 2015 pak aktivistka Tacjana Karatkevičová.

Běloruské soudy Njakljajeva v roce 2011 odsoudily za účast v masové protivládní demonstraci proti Lukašenkově znovuzvolení, o dva roky později byl rozsudek zrušen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nabídl USA dohodu o zajištění kybernetické bezpečnosti

25.09.2020 14:36 Ruský prezident Vladimir Putin navrhl Spojeným státům vzájemnou spolupráci v oblasti kybernetické…

Norský král Harald V. byl hospitalizován, státnické povinnosti převzal…

25.09.2020 13:42 Aktualizováno Norský král Harald V. byl dnes ráno hospitalizován. Podle agentury AP to oznámil královský palác.…

V Srbsku havarovala stíhačka MiG-21. Jeden pilot zahynul, druhý je…

25.09.2020 13:18 Na západě Srbska u hranic s Bosnou dnes havarovala nadzvuková stíhačka srbské armády MiG-21.…

Alžběta II. kvůli koronaviru přijde o miliony liber, její zaměstnanci mají…

25.09.2020 12:41 Britská královna nejspíše bude mít kvůli pandemii covidu-19 méně peněz. Znatelný úbytek návštěvníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama