Chalífát na Balkáně? Němci varují před radikalizací v Kosovu

Priština/Berlín - Podle německé spolkové vlády dochází přímo na území Evropy k radikalizaci Muslimů. Terčem imámů, kteří šíří ultrakonzervativní směr islámu, wahabismus, je převážně muslimské Kosovo. Zemi navíc zmítá ekonomická nestabilita.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vlajka Kosova
doporučujeme

Podle německé vlády dochází na Balkáně k šíření nebezpečné odnože islámu, wahabismu. Podle vlády je nejvíce ohrožené Kosovo, kam putují misionářské skupiny ze Saúdské Arábie, jež šíří ultrakonzervativní proud islámu, wahabismus.

Vláda své domněnky sdělila v reakci na otázku opoziční poslankyně z levicové Die Linke. Imámové podporovaní Saúdskou Arábií jsou nejaktivnější právě v malém Kosovu, kde většinu obyvatelstva tvoří vyznavači islámské víry.

Sponzoři nejen ze Saúdské Arábie, ale i dalších států Perského zálibu, dávají nemalé částky jednotlivým muslimským komunitám v zemi. Podle světové agentury AP je právě Kosovo jednou ze zemí, kde se rekrutuje významná část bojovníků tzv. Islámského státu. Podle údajů kosovského ministerstva vnitra se již na 120 džihádistů z Blízkého východu vrátilo zpět do země. Poslankyně levicové strany Die Linke Sevim Dagdelen konstatovala, že je „skandální“, že kazatelé ze Saúdské Arábie působí v Kosovu před očima západních mírových jednotek KFOR. Ty v zemi zůstávají pod mandátem OSN od vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008. V jejich sborech aktivně působí i několik českých vojáků.

Podle Deutsche Welle je tak v Kosovu radikální islám čím dál větším problémem. Radikálům prý nahrává také neutěšená situace země. V zemi je neuvěřitelně vysoká míra nezaměstnanosti, práci nemá až 40 procent lidí. Vláda je podle serveru poměrně neakceschopná a neví, jak problému radikalizace správně čelit.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava na válku? Aktivity NATO rozlítily Rusko, Šojgu slíbil tvrdou…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přislíbil přijmout nová "opatření k neutralizaci hrozeb"…

Putin varoval USA před rozmístěním raket v Evropě

21.08.2019 19:36 Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i…

Moskva na sobotu zakázala všechny demonstrace

20.08.2019 19:03 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Moskva utahuje šrouby opozici, zakázala všechny sobotní demonstrace

20.08.2019 18:27 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama