Chalífát na Balkáně? Němci varují před radikalizací v Kosovu

Priština/Berlín - Podle německé spolkové vlády dochází přímo na území Evropy k radikalizaci Muslimů. Terčem imámů, kteří šíří ultrakonzervativní směr islámu, wahabismus, je převážně muslimské Kosovo. Zemi navíc zmítá ekonomická nestabilita.

Vlajka Kosova
doporučujeme

Podle německé vlády dochází na Balkáně k šíření nebezpečné odnože islámu, wahabismu. Podle vlády je nejvíce ohrožené Kosovo, kam putují misionářské skupiny ze Saúdské Arábie, jež šíří ultrakonzervativní proud islámu, wahabismus.

Vláda své domněnky sdělila v reakci na otázku opoziční poslankyně z levicové Die Linke. Imámové podporovaní Saúdskou Arábií jsou nejaktivnější právě v malém Kosovu, kde většinu obyvatelstva tvoří vyznavači islámské víry.

Sponzoři nejen ze Saúdské Arábie, ale i dalších států Perského zálibu, dávají nemalé částky jednotlivým muslimským komunitám v zemi. Podle světové agentury AP je právě Kosovo jednou ze zemí, kde se rekrutuje významná část bojovníků tzv. Islámského státu. Podle údajů kosovského ministerstva vnitra se již na 120 džihádistů z Blízkého východu vrátilo zpět do země. Poslankyně levicové strany Die Linke Sevim Dagdelen konstatovala, že je „skandální“, že kazatelé ze Saúdské Arábie působí v Kosovu před očima západních mírových jednotek KFOR. Ty v zemi zůstávají pod mandátem OSN od vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008. V jejich sborech aktivně působí i několik českých vojáků.

Podle Deutsche Welle je tak v Kosovu radikální islám čím dál větším problémem. Radikálům prý nahrává také neutěšená situace země. V zemi je neuvěřitelně vysoká míra nezaměstnanosti, práci nemá až 40 procent lidí. Vláda je podle serveru poměrně neakceschopná a neví, jak problému radikalizace správně čelit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama