Velmoci proti Trumpovi: Rusko, Čína a Indie se budou držet klimatické dohody

Moskva/Peking/Dillí - Rusko a Čína dnes uvedly, že neodstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu. Ta si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ruská vlajka
doporučujeme

Čína, která patří s USA k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, dnes slíbila, že "dodrží svůj závazek a bude bojovat proti klimatickým změnám".

"Pařížská dohoda je nejširší dohodou mezinárodního společenství v oblasti ochrany životního prostředí. Účastníci dohody by si měli vážit tohoto výsledku, k němuž nebylo snadné dospět," sdělila mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

"Indie pod vedením (premiéra Naréndry) Módího přijala obnovitelnou energii za svou a je pevně odhodlána dodržovat pařížské závazky, bez ohledu na to, co dělají druzí," uvedl v prohlášení indický ministr energetiky.

"Rozhodli jsme se ke klimatické dohodě připojit a myslím si, že toto rozhodnutí nebudeme měnit," prohlásil dnes místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič. Poradce Kremlu Andrej Bělousov nicméně prohlásil, že podle jeho názoru je pařížská dohoda bez americké účasti nerealizovatelná.

Podle skotské premiérky Sturgeonové je rozhodnutí politováníhodné. "Změna klimatu je jednou z největších výzev naší doby," zdůraznila. "Odsuzuji tento brutální čin proti pařížské dohodě ze strany Donalda Trumpa," reagoval londýnský starosta Sadiq Khan.

Velké zklamání dal v reakci na Trumpův krok najevo kanadský premiér Justin Trudeau. "Americké rozhodnutí je sice skličující, nás však naplňuje nadějí celosvětově rostoucí energie k boji proti klimatickým změnám a přechodu na čisté růstové ekonomiky," uvedl.

Bývalý francouzský prezident François Hollande, za jehož vlády byla dohoda podepsána a který konferenci v roce 2015 hostil, řekl, že Trump zanevřel na budoucnost, a dodal, že dohoda z Paříže je už nezvratná. "Donald Trump přijal osudové rozhodnutí pro Spojené státy, ale nezabrání tím světu pokračovat ve svém racionálním a dobrovolném boji proti globálnímu oteplování. Odstoupení USA neznamená odklad pařížské dohody," zdůraznil. Podle Hollandea se musí uplatňování dohody naopak urychlit.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Vojenská převaha Ruska? Expert prozradil, co vše údajně dovede

23.05.2019 16:03 Aktualizováno Rusko by mělo být schopno sestřelit hypersonické střely. Ruské zpravodajské agentuře TASS to sdělil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama