Největší nebezpečí pro Británii? Muslimky s „vymytými mozky“

Londýn - Jeden z londýnských útočníků, Khuram Butt, byl zachycen v dokumentu stanice Channel, Dispatches, jak se účastní protestů před mešitou Regent's Park v Londýně. Dokumentaristka, známá pouze jako Áiša se však nesoustředila na něj, ale zkoumala skupinu žen s „vymytými mozky,“ které jako Butt věří Islámskému státu. Podle ní právě tyto ženy představují pro Británii jednu z největších hrozeb. O své zkušenosti a pocity se podělila na stránkách serveru Daily Mail.

Muslimky v burce, ilustrační fotografie

Áiša podotýká, že tyto ženy svoji nenávist narozdíl od svých mužských protějšků vyjadřují pouze za zavřenými dveřmi nebo on-line. Bojí se, že jedna z nich nebo dokonce některé z dětí, které je přítomno nenávistivým řečem, se rozhodne jako Butt začít zabíjet britské občany.  Ženy, které studovala, byly součástí zakázané teroristické skupiny Al-Muhajiroun. Její bývalý vůdce, Anjem Choudary, byl zatčen a nyní je ve vězení za podporu Islámského státu. Jeho následovníci pokračují ale ve své „práci" i bez něj, myslí si Áiša.

Tím, kdo zajišťuje pokračování skupiny, je jeho manželka, Rubana Akhtarová, vůdkyně muslimských „sester.“ Áiša se během celého roku snažila získat přístup do skupiny prostřednictvím kontaktováním jejích následovníků na Twitteru, pak pomocí textových zpráv a dalších sociálních médií. Po měsících, kdy se snažila získat jejich důvěru, byla představena Rubaně, používající pseudonym „Umm Luqman".

Byla pozvána na její přednášku v jedné budově poblíž holičství ve východním Londýně. A tam došla k přesvědčení, že stereotypní obraz džihádistů jako mladých mužů tak úplně neplatí, a že ženy mohou mít stejně zhoubné názory.

Áiša cítila, že jí skupina podezírá a že v její přítomnosti se snaží držet zpátky a mírnit svoji rétoriku. Přesto svou hlubokou nenávist k Západu a hluboký obdiv k Islámskému státu nedokázali utajit. Rubana odkazovala na „špinavé Židy" a chválila příchod IS a jeho oválku proti Británii a celému Západu. „Dobré dny již začaly, v životě by nikoho nenapadlo, že uvidíme založení chalífátu (IS),“ řekla.

Taktéž se posmívala pokusům britské vlády bojovat proti extremismu. Jedna z žen, která se identifikovala jako Umm Usmaan, zase napsala na Twitteru výzvu „vnímavým, mladým muslimským ženám“, aby odcestovaly do Sýrie na pomoc IS. Áiša byla šokovaná, že tyto názory jsou podávány velmi neformálně, za přítomnosti dětí, jako kdyby to bylo něco naprosto normálního.

Její zvědavost si vysloužila pozornost Rubany, která ji odchytila v malém kuchyňském prostoru se svými stoupenkyněmi. Obvinila Áišu, že špehuje a požádala jí, aby jí ukázala obsah její tašky. Áiša se bála, že jí nebudou chtít nechat jít, protože Rubana jí řekla, že jí nenechá. Bylo jích příliš mnoho, aby Áiša mohla nějak uniknout. Rubany se bála i proto, že byla manželkou Choudaryho. Nakonec předstírala, že je duševně nemocná a že se nervově zhroutila. Začala na Rubanu křičet, což zřejmě zafungovalo a ta jí nechala jít. Když se na celu situaci Áiša dívá zpět, myslí si, že měla štěstí, že ji nechali jít.

Odbornice na boj proti terorismu, Hannah Stuartová ze společnosti Henry Jackson, řekla po shlédnutí dokumentu Channel 4, že extrémní názory zkoumaných žen by mohly vést k terorismu, ačkoliv ženy samotné neříkají nic o tom, že by se měli dopustit násilných činů. Podporují však teroristické skupiny, které takové činy uskutečňují.

„Typy přesvědčení, jako odmítnutí demokracie, potřeba - nebo náboženská povinnost -  žít podle práva šaría - jsou zdánlivě nenásilné myšlenky. Co je však nebezpečné, je to, když tyto názory zastáváte a pak se snažíte jednat tak, abyste jich dosáhli způsobem, který je spojen s násilnými a teroristickými činy."

Proč se ženy stávají muslimskými extremistkami

Simon Cottee, docent kriminologie na University of Kent, uskutečnil roční vyšetřování prominentní britské náborářky a propagandistky IS, která odešla z Londýna do de facto hlavního města IS, a zjistil zajímavou souvislost mezi extremismem a sexualitou.

Tato 22letá žena žila velmi světský život a podle vlastních slov byla něčím jako sexuálním zpustlíkem. Později se tím cítila být zahanbena a sexuální zdrženlivost hlásaná IS ji učarovala. Podle Cotteho její případ odhaluje, že touha přidat se k IS může mít mnohé pohnutky a může být i jakýmsi únikem před svůdností sexuálně benevolentní společnosti.

Jiné studie upozorňují na to, že ženy, které se přidali k IS, to vnímali jako svého druhu emancipaci. Podle nich IS jim dává jedinečnou příležitost být pravou ženou podle Božího řádu. Ty vnější znaky, které pro Evropy jsou šovinistické a utlačující – jako např. nikáb a burka – jsou podle těchto žen naopak prostředky osvobození, a to např. od způsobů jednání a identit, do kterých ženy má tlačit západní společnost (ženy jako sexuální objekty).

Poprvé tato zvláštní myšlenka byla zaznamenána během íránské revoluce v roce 1979, kdy ženy nosily nikáb jako známku odporu proti prozápadnímu režimu šácha Muhammada Reziho, který je měl údajně nutit nosit západní styl oblečení. Muslimské ženy ale nemusí protestovat pouze proti Západu. Byla to právě muslimská žena, která se před nedávnem odpálila kvůli IS v Íránu.

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Deštivé počasí o víkendu vystřídají tropy, bude přes 30 stupňů

25.06.2022 06:30 Zatímco dnes nás čeká spíše zatažené počasí s deštěm a bouřkami, v neděli se vyjasní. teploty navíc…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Střelbu u gay baru v norském Oslu nepřežili dva lidé

25.06.2022 08:04 Dva lidé zemřeli a 14 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu a jeho okolí,…

Odminování území bude trvat nejméně deset let, tvrdí Ukrajina

24.06.2022 21:52 Až skončí ruská invaze, zabere Ukrajině jedno desetiletí, než vyčistí své území a teritoriální vody…

Strašlivé, krok zpět, žena má mít právo volby... Svět odsuzuje verdikt…

24.06.2022 20:55 Aktualizováno Podle britského premiéra Borise Johnsona je dnešní verdikt amerického nejvyššího soudu, který…

Johnson po prohře své strany v doplňovacích volbách řekl, že půjde dál

24.06.2022 16:41 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson po prohře své Konzervativní strany ve čtvrtečních doplňovacích…

Češi věří nejvíce Čaputové a Zelenskému, nejvyšší nedůvěru má Putin

24.06.2022 16:30 Z osobností světové politiky Češi nejvíc důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové a…

Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku

24.06.2022 15:04 Aktualizováno Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz.…

Ukrajina podala na Rusko stížnost u Evropského soudu pro lidská práva.…

24.06.2022 04:15 Ukrajina u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na Rusko. Jeho síly viní z hrubého…

Na Ukrajině se od začátku ruské invaze dle úřadů pohřešuje 10 tisíc lidí

23.06.2022 21:55 Na Ukrajině se od začátku ruské invaze pohřešuje 10.000 lidí, informovala dnes agentura Ukrinform s…

Zelenskyj kritizoval Izrael, který se nepřipojil k sankcím proti Rusku

23.06.2022 19:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes kritizoval izraelskou vládu za to, že se nepřipojila…

Británie je ochotna pomoci s odminováním ukrajinských přístavů, řekl…

23.06.2022 18:23 Británie je ochotna pomoci s odminováním přístavů na jihu Ukrajiny a nabídnout pojištění lodím, aby…

Související:

Právě se děje

reklama