Je to symbol ruské agrese namířené proti Ukrajině. Kyjev zakázal nosit svatojiřskou stuhu

Kyjev – Ukrajina kvůli separatistům na východoukrajinském Donbasu zakázala nošení takzvané svatojiřské (gardové) stuhy. Rebelové je nosí na znamení jejich soudržnosti s Ruskem.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal zákon, který zakazuje výrobu, nošení a propagaci svatojiřské stuhy. Nošení oranžovo-černé pásky, kterou Rusové považují za jeden z nejvýznamnějších symbolů vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem, se nyní může trestat pokutou až 2500 ukrajinských hřiven (asi 2200 Kč) nebo 15 dny ve vězení, uvádí agentura DPA.

Zákon schválil ukrajinský parlament v květnu. Prezident pak ihned oznámil, že ho podepíše. „Není to (páska) symbol druhé světové války, ale symbol ruské agrese namířené proti Ukrajině ve letech 2014 až 2017. Vojáci s touto stuhou zabíjejí naše lidi dnem i nocí," vysvětluje Porošenko.

Svatojiřská stužka patří ve většině postsovětských zemí k národním symbolům, který se nosí během květnových oslav výročí vítězství ve druhé světové válce. Ukrajinské orgány nošení stuhy během letošních oslav zakázaly. Policie se pak v několika ukrajinských městech dostala do potyček s lidmi, kteří si jí přesto ozdobili.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama