Rusko zvažuje odvetné sankce proti USA, Porošenko ocenil tlak EU na Moskvu

Moskva/Brusel - Americká vláda v úterý přidala na protiruský sankční seznam 38 osob a organizací. Moskva nyní jedná o podobě odvety. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Bruselu ocenil, že se Evropská unie chystá prodloužit sankce.

Moskva, Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová popřela, že schůzku náměstků ministrů zahraničí Ruska a USA plánovanou na pátek Moskva zrušila právě v reakci na sankce. "To jsou dvě různé kategorie. Na sankce, jak víte, se odpovídá recipročně," řekla mluvčí.

Washington by podle Zacharovové měl jasně oznámit, zda jsou sankce součástí oficiální zahraniční politiky USA. Spojené státy totiž podle mluvčí jednají nelogicky, když současně tvrdí, že jsou otevřeny dialogu. "Nelze být otevřený dialogu a zároveň se snažit (Rusko) izolovat," dodala mluvčí.

Sankce proti Rusku chystá také EU

Summit EU by měl podle diplomatů dnes večer dát prodloužení sankcí zelenou, fakticky tak učiní v příštích dnech velvyslanci unijních zemí. "Rádi slyšíme, že Evropská unie má jednotnou pozici a je s Ukrajinou solidární. To je pro nás životně důležité," prohlásil dnes Porošenko, který ve středu jednal ve Washingtonu.

Evropskou radu má dnes německá kancléřka Angela Merkelová a nový francouzský prezident Emmanuel Macron informovat o posunu, či spíše jeho nedostatku, v implementaci mírové dohody z běloruského Minsku. Právě jejím plným prosazením EU podmínila ukončení svých sankcí, které představují zákaz vstupu a zmrazení majetku řady osob, zákaz exportu určitých kategorií výrobků a omezení přístupu ruských bank na finanční trhy. Rusko na evropské sankce reagovalo řadou vlastních omezujících opatření.

Donald Tusk dnes po schůzce s Porošenkem ocenil zavedení bezvízového styku s Ukrajinou. "Dokázali jste to přes složité překážky a válku na východě země... Za každý úspěch platíte nejen tvrdou prací, ale i vlastní krví," uvedl šéf unijních summitů.

Porošenko připomněl, že od 1. září začne po odkladech plně platit asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou. Spolu s bezvízovým cestováním je to podle něj "poslední sbohem Sovětskému svazu a ruskému impériu". Ukrajina a EU jsou si podle něj teď blíž než kdy jindy. Vrcholní představitelé unie se s ukrajinskou stranou v červenci sejdou v Kyjevě.

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 00:01 NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský…

26.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

25.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem…

25.07.2021 21:30 Aktualizováno Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v…

V Norsku spadl velký meteorit, jasně rozzářil noční oblohu

25.07.2021 16:22 Nad jižní částí Norska proletěl v noci na dnešek velký meteorit, který na několik sekund jasně…

Británie letos čeká rekordní počet migrantů přes Lamanšský průliv

25.07.2021 08:03 Počet migrantů, kteří se letos do Británie dostanou nelegální cestou přes Lamanšský průliv, bude…

Breivikovo citování Klause je zneklidňující, české adresy si vybral cíleně…

24.07.2021 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Nechal se bohužel inspirovat i českou stopou. Masový vrah Anders Behring Breivik, který…

Britská města musejí kvůli penězům z EU i po brexitu vyvěsit unijní vlajku

24.07.2021 21:55 Vlajka Evropské unie, kterou tvoří zlaté hvězdy na modrém pozadí, z Británie ani po brexitu v…

Vatikán poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví

24.07.2021 19:22 Vatikán dnes poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví. V zatím nejpodrobnější…

Související:

Právě se děje