Volby v Albánii vyhráli podle odhadů vládní socialisté

Tirana - V dnešních parlamentních volbách v Albánii zvítězila podle prvních odhadů Socialistická strana (PSSh) premiéra Ediho Ramy ze ziskem 45 až 49 procent hlasů. Opoziční Demokratická strana (PDSh) dostala 30 až 34 procent hlasů, informovala večer televizní stanice Ora News. Rozhodující silou ve vyjednávání o koalicích se tak může stát dosavadní menší koaliční partner PSSh, Socialistické hnutí pro integraci (LSI), s nímž se premiérova strana rozkmotřila. LSI přisuzují odhady 11 až 15 procent voličských hlasů.

Přidejte svůj názor

Volby

Odhady založené na dotazování občanů po hlasování je podle agentury APA třeba brát z rezervou, protože v albánském volebním systému je důležitá váha jednotlivých volebních obvodů, přičemž nejvíce mandátů vzejde z těch s nejvyšším počtem obyvatel.

Dnešní volby umožnila až dohoda dvou nejsilnějších politických stran. Ještě nedlouho před původně plánovaným termínem hlasování, 18. červnem, dokonce hrozilo, že se volebního klání nezúčastní hlavní opoziční strany v čele s PDSh, které podezřívaly socialisty, že se chystají výsledky zmanipulovat.

Volby by měly zemi otevřít cestu k realizaci odkládané reformy zkorumpované justice a také k zahájení přístupových jednání s Evropskou unií.

První částečné výsledky by měly být známy v noci na pondělí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama