Volby v Albánii vyhráli podle odhadů vládní socialisté

Tirana - V dnešních parlamentních volbách v Albánii zvítězila podle prvních odhadů Socialistická strana (PSSh) premiéra Ediho Ramy ze ziskem 45 až 49 procent hlasů. Opoziční Demokratická strana (PDSh) dostala 30 až 34 procent hlasů, informovala večer televizní stanice Ora News. Rozhodující silou ve vyjednávání o koalicích se tak může stát dosavadní menší koaliční partner PSSh, Socialistické hnutí pro integraci (LSI), s nímž se premiérova strana rozkmotřila. LSI přisuzují odhady 11 až 15 procent voličských hlasů.

Volby
doporučujeme

Odhady založené na dotazování občanů po hlasování je podle agentury APA třeba brát z rezervou, protože v albánském volebním systému je důležitá váha jednotlivých volebních obvodů, přičemž nejvíce mandátů vzejde z těch s nejvyšším počtem obyvatel.

Dnešní volby umožnila až dohoda dvou nejsilnějších politických stran. Ještě nedlouho před původně plánovaným termínem hlasování, 18. červnem, dokonce hrozilo, že se volebního klání nezúčastní hlavní opoziční strany v čele s PDSh, které podezřívaly socialisty, že se chystají výsledky zmanipulovat.

Volby by měly zemi otevřít cestu k realizaci odkládané reformy zkorumpované justice a také k zahájení přístupových jednání s Evropskou unií.

První částečné výsledky by měly být známy v noci na pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 16:14 Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Putin nabídl USA dohodu o zajištění kybernetické bezpečnosti

25.09.2020 14:36 Ruský prezident Vladimir Putin navrhl Spojeným státům vzájemnou spolupráci v oblasti kybernetické…

Norský král Harald V. byl hospitalizován, státnické povinnosti převzal…

25.09.2020 13:42 Aktualizováno Norský král Harald V. byl dnes ráno hospitalizován. Podle agentury AP to oznámil královský palác.…

V Srbsku havarovala stíhačka MiG-21. Jeden pilot zahynul, druhý je…

25.09.2020 13:18 Na západě Srbska u hranic s Bosnou dnes havarovala nadzvuková stíhačka srbské armády MiG-21.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama