Britové se pyšně chlubí novou letadlovou lodí. Je to jen dobrý námořní terč, směje se Rusko

Moskva – Spuštění britské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth na vodu vyvolalo ostrou slovní přestřelku mezi Londýnem a Moskvou. Nová loď má být chloubou Británie, Rusové ji ale označují za „dobrý námořní terč“.

HMS Queen Elizabeth
doporučujeme

Britský ministr obrany Michael Fallon se nedávno vysmál Kremlu a řekl, že „Rusko bude Británii novou vlajkovou loď závidět“. Ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov pak označil za „rozpadlou“. Britové už také uvedli, že očekávají, že o novou letadlovou loď budou mít zájem ruští špioni.

Moskva tato slova nemohla jen tak přejít a vzápětí proto přišla ostrá reakce. Mluvčí ruského ministra obrany Igor Konašenkov Fallonova slova označil za chvástání, uvádí ruská agentura TASS.

„Nadšené prohlášení ministra obrany Spojeného království Michaela Fallona o vnější vzhledové převaze nové letadlové lodi nad válečnou lodí Admirál Kuzněcov demonstruje jeho absolutní neznalost námořní vědy a rozdílů mezi letadlovou lodí a letadlovým křižníkem projektu 1143.5 Admirál Kuzněcov," řekl Konašenkov.

Připomněl, že britské plavidlo je schopno pouze vypustit ze svého lůna letadla, musí být ale obklopeno rojem válečných lodí, podpůrnými plavidly a ponorkami, které mají zajistit ochranu. Admirál Kuzněcov je podle jeho slov  vybaveno protivzdušnou, protiponorkovou a hlavně protilodní raketovou zbraní Granit. „To z britské lodi pouze dělá dobrý velký námořní terč,“ rýpnul si mluvčí.

I proto je podle Konašenkova v zájmu britské královské flotily nedemonstrovat na moři „krásu" její letadlové lodi blíž než několik stovek mil od „vzdáleného příbuzného." Těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov, který byl vyroben v roce 1991 je v současné době jedinou letadlovou lodí ruského námořnictva. Vzhledem ke svému věku by brzy měla projít modernizací.

Náměstek vrchního velitele pro vyzbrojování Viktor Bursuk už ale informoval, že ruské námořnictvo naplánovalo stavbu nové letadlové lodi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes 100 000 Bělorusů demonstrovalo, chystá se národní stávka

25.10.2020 19:39 Aktualizováno Více než 100.000 lidí dnes demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra…

Britská policie zasahuje kvůli incidentu na tankeru

25.10.2020 17:41 Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží dnes zasahovaly kvůli incidentu na ropném…

Kvůli pandemii propáslo 80 milionů dětí očkování proti obrně

25.10.2020 10:50 Kvůli koronavirové pandemii zmeškalo letos pravděpodobně na 80 milionů dětí do jednoho roku…

Koronavirem se v Rusku nakazilo již přes 1,5 milionu lidí

25.10.2020 09:41 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16.710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama