Děsivé praktiky ruských soudů? Prestižní deník nešetří kritikou

Vláda práva na své nejzákladnější úrovni znamená, že nikdo nestojí nad zákonem, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm dodává, že konec soudu s pěticí mužů obviněných z podílu na zavraždění ruského opozičního vůdce Borise Němcova v Moskvě velmi jasně ukázal, že tento princip v Rusku neplatí.

Boris Němcov, kritik prezidenta Putina

Pochybnosti zůstávají

Pětice Čečenců byla soudem usvědčena z provedení vraždy, připouští vlivný server. Kritizuje však, že lidé, kteří si Němcovovu fyzickou likvidaci objednali, nebyli vypátráni a stíháni.  

Němcova, kterému v době zavraždění bylo 55 let, dne 27. února 2015 zastřelili zezadu v momentě, kdy přecházel most poblíž Kremelské zdi, připomíná Washington Post. Poukazuje, že politik byl kdysi mladým reformátorem, jehož hvězda stoupala, když bezprostředně po kolapsu Sovětského svazu působil jako gubernátor regionu Nižní Novgorod, přičemž následně v 90. letech minulého století sloužil jako vicepremiér pod prezidentem Borisem Jelcinem a dokonce se o něm spekulovalo jako o možném Jelcinově nástupci.     

Během třetího funkčního období prezidenta Vladimira Putina se z Němcova stal hlasitý kritik ruské hlavy státu a připravoval zprávu mapující korupční aktivity mezi Putinovými spolupracovníky, vysvětluje washingtonský deník. Doplňuje, že před svou smrtí se Němcov veřejně vyslovoval proti "válce Vladimira Putina" a ruskému podněcování ozbrojeného povstání na jihovýchodní Ukrajině.

"Neomalená, chladnokrevná vražda byla šokem," pokračuje editorial. Uvádí, že mnoho Němcovových přátel a rodinných příslušníků se ptá, jak mohl být politik zavražděn tak blízko Kremlu, aniž by nedošlo k nějaké formě souhlasu ze strany ruských úřadů.

Soud tak zvědavý ovšem nebyl, kritizuje Washington Post. Poukazuje, že po osmiměsíčním soudním líčení došlo k odsouzení pětice Čečenců, včetně Zaura Dadajeva, který byl identifikován jako osoba, která stiskla spoušť. Další čtyři muži podle závěrů soudu figurovali jako komplicové, přičemž celé skupině bylo za provedení útoku přislíbeno 15 milionů rublů (zhruba 5,7 milionu korun, pozn. redaktora), avšak soud nedokázal zjistit, kdo si ve skutečnosti Němcovovu vraždu objednal.

Mocní zůstávají privilegovaní       

Němcovova rodina požaduje, aby vyšetřovatelé prověřili roli Ramzana Kadyrova, čečenského autoritářského prezidenta, ale ten nebyl ani vyslechnut, poukazuje vlivný server. Doplňuje, že svědectví u soudu přitom prokázalo, že čečenský policejní velitel, který mezitím zmizel, umožnil Dadajevovi odjet do Moskvy, kde mu dokonce poskytl byt. "Velitelův řidič byl tím, kdo nabídl vrahům platbu - ten také uprchl," shrnuje americký deník.     

"To, že podobné nájemné vraždy procházejí bez trestu, je děsivě černou známkou Ruska již více než dvě desetiletí," kritizuje Washington Post. Připomíná, že 7. října 2006 byla ve svém domě zastřelena odvážná investigativní novinářka Anna Politkovská a i v tomto případě byli chyceni a odsouzeni muži, kteří vraždu provedli, ale toho, kdo si smrt Politkovské objednal, se nikdy nepodařilo vypátrat.

Seznam takových vražd, k nimž v Rusku došlo, je podle prestižního deníku dlouhý. Oběti tvoří zpravidla novináři, politici a byznysmeni, vysvětluje editorial.         

Smutným faktem zůstává, že Borisi Jelcinovi se nepodařilo vybudovat stát založený na vládě práva, tvrdí Washington Post. Dodává, že Vladimir Putin se o něco takového ani vážněji nepokusil.

Ačkoliv v Rusku existuje justiční systém a v postsovětské době byly sepsány zákony, jejich prosazování může být občas extrémně svévolné, deklaruje americký deník. Editorial uzavírá konstatováním, že mocní v Rusku se nacházejí v privilegovaném postavení, což je nezpochybnitelné, ale též ostudné.     

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje