Trump vs. Merkelová. Vlivný deník předvídá tvrdý konflikt

Donald Trump se tento týden vrátí do Evropy, připomíná editorial britského serveru The Guardian. Liberální deník v něm tvrdí, že správným přístupem k návštěvě amerického prezidenta je nikoliv snaha o podlézání, ale vytvoření jednotné evropské fronty.

Ilustrační foto

Nepopulární jako všude jinde

Trump nejprve zamíří do Varšavy, kde přednese velkou řeč, a následně se vydá do Hamburku na summit G20, který přitáhne největší pozornost, očekává britský deník. Poukazuje, že americký prezident se zde setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, zatímco vyšetřování ruských zásahů do loňských amerických voleb nadále poškozuje jeho administrativu.

Později se Trump zúčastní pařížských oslav výročí pádu Bastily, coby host francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, uvádí The Guardian. Vysvětluje, že v plánu však není zastávka v Británii, protože původně chystaná státní návštěva byla odložena, údajně z důvodu, že Trump nechce čelit velkým protestům, jak měl sdělit britské premiérce Therese Mayové.

"Naposledy když Trump přijel na kontinent, schůzka NATO a summit G7 skončily velmi hořce, když evropské politiky znechutilo jeho pohrdání euroatlantickými principy vládnutí," konstatuje liberální server. Pokládá otázku, zda to nyní může dopadnout lépe, když Trump je v Evropě stejně nepopulární, jako kdekoliv jinde a důvěru v jeho vedení chová méně než pětina evropských občanů.

V přístupu evropských vlád vůči Trumpovi se nicméně projevují kontrasty a Trumpova nepředvídatelnost jde ruku v ruce s nechutí Evropy se s tím vypořádat, poukazuje editorial. Dodává, že EU si polepšila, na horizontu se rýsuje lepší ekonomický výhled, avšak navzdory varování v podobě brexitu politické rozdíly mezi členy Unie zcela nezmizely.

"To, že Angela Merkelová, nejsilnější evropský politik, před summitem G20 tvrdě pracuje na dosažení společného stanoviska EU ohledně obchodu a vzájemných vazbách, není překvapením," pokračuje The Guardian. Vysvětluje, že jako hostitelka summitu, dává kancléřka dlouhodobě najevo své nepřátelství vůči Trumpovu světonázoru, stejně jako svůj záměr změnit Evropu v blok, který mu bude oponovat, především v otázce klimatických změn.  

Narušitel globálního řádu

Trump zase Německo a jeho kancléřku často kritizuje, naposledy za obchodní přebytky, podotýká liberální deník. "Pokud si myslíte, že dokážete problémy tohoto světa vyřešit izolacionismem a protekcionismem, velmi, velmi se mýlíte," cituje editorial vzkaz, který Merkelová vyslala Trumpovi před hamburským summitem, přičemž ukazuje, že vnímá amerického prezidenta jako narušitele globálního řádu a hrozbu pro evropské zájmy.  

Vřelejší přijetí může Trump očekávat v Polsku, kde populistická vláda, jejíž útoky na demokracii rozezvučely v Evropě alarm, vítá amerického prezidenta sdílejícího její neliberální názory a odpor vůči migrantům, konstatuje prestižní server. Vysvětluje, že největší rozdíly mezi Trumpem a Varšavou panují v otázce Ruska, ale ty lze dobře zahladit, možná soustředěním se na rozmístění vojáků a rozpočet NATO, jelikož Polsko je jedním z mála členů aliance, který plní dojednaný závazek a na obranu vynakládá 2% svého HDP.

"Francouzské pozvání Trump u příležitosti národního svátku oslavujícího revoluční a demokratické hodnoty v sobě nese vlastní díl kontroverze," píše The Guardian. Připomíná, že Macron se dříve prezentoval jako imunní vůči Trumpovi a ačkoliv francouzský důraz na spolupráci s USA vychází spíše ze společných protiteroristických zájmů, nikoliv ideologické blízkosti, i to může být ošemetné.

Německá varování, polské vítání a nejednoznačná francouzská demonstrace přátelství přichází v době, kdy je Amerika strategicky zmatná a signalizuje nezájem o stará spojenectví, konstatuje editoral. Varuje britskou vládu, aby si nemyslela, že z toho může těžit. "Britským zájmem, stejně jako zájmem kohokoliv jiného v Evropě, je zajistit, že toxické dopady Trumpa půjde mírnit," deklaruje The Guardian. To podle deníku vyžaduje jednotné úsilí, nikoliv patetické podlézání.          

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje