Ukrajina okolo sebe spouští další železnou oponu, zuří Moskva kvůli opatření na hranicích

Moskva – Ukrajina se rozhodla, že na svých hranicích zavede biometrické kontroly. Podle Kyjeva se změna dotkne především Rusů. Moskva obratem toto opatření označila za novou berlínskou zeď.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Kyjev v pondělí oznámil, že bude od příštího roku na svých hranicích shromažďovat biometrické údaje, jako jsou otisky prstů a digitální fotografie, od všech lidí cestujících na ukrajinské území. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina však nová opatření ovlivní především ruské občany.

Od příštího roku také Ukrajinci zavedou předběžnou registraci na internetu pro Rusy, kteří plánují vycestovat na Ukrajinu, a těch, kteří na jejím území již přebývají. Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova budou muset Rusové uvádět i informace o místu přechodného bydliště a o pohybu na ukrajinském území.

„Podle všeho jsou na Ukrajině ochotni budovat novou železnou oponu, jen aby zamezili normální lidské a příbuzenské komunikaci mezi obyvateli Ruska a Ukrajiny," cituje agentura TASS z oznámení ruského ministerstva zahraničí. Pokus "postavit novou berlínskou zeď" úřad označil za zklamání.

Moskva bude podle ministerstva zahraničí bedlivě sledovat, zda nová opatření budou odpovídat dvoustranné smlouvě o bezvízovém styku mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama