Vrah ruského politika Němcova dostal 20 let. Mučili mě, věřím v Alláha, řekl Dadajev

Moskva - Zaur Dadajev, který byl usvědčen z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, dpstal 20 let vězení. Prokurátorka přitom pro Čečence žádala doživotí. Čtveřice spolupachatelů si má odpykat tresty od 11 do 19 let.

Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
doporučujeme

Porota vojenského soudu shledala 29. června pětici Čečenců vinnými z úkladné vraždy kritika Kremlu 27. února 2015. Zaur Dadajev je považován za vykonavatele vraždy, jejíhož objednavatele se dosud nepodařilo vypátrat. Obviněné bratry Anzora a Šadida Gubaševovy a dále Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před vraždou sledovali, porota označila za spolupachatele.

Soudce Jurij Žitnikov v rozsudku uvedl, že trest si má odsouzenec odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem. Ještě dříve Dadajevovi vyměřil 17 let za nájemnou vraždu a sedm let za nezákonné držení zbraně, což nakonec shrnul do 20 let. Soud rovněž Dadajeva zbavil hodnosti poručíka, státního vyznamenání za statečnost a vyměřil mu pokutu 100.000 rublů (asi 38.000 Kč).

"Nejsem vinen, věřím v Alláha a neskloním se před nikým. Ani před prokuraturou, ani před (vyšetřovatelem) Krasnovem, ani před (tajnou službou) FSB," prohlásil Dadajev. Řekl také, že jeho doznání bylo vynuceno mučením.

Podle rozsudku si Anzor Gubašev má odpykat 19 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 16 let, Tamerlan Eskerchanov 14 let a Chamzat Bachajev 11 let, všichni v zařízení s přísným režimem. Všichni také mají zaplatit po 100.000 rublech. Eskerchanov přišel o hodnost praporčíka policie.

"Dali 11 let člověku, který nic nespáchal," řekl Bachajevův advokát. Dadajevův obhájce si stěžoval, že soud vyloučil z případu záznamy z kamer, dokazující alibi jeho klienta.

Verdikt neuspokojil ani pozůstalé. "Samozřejmě, že je to málo. Co je 20 let za lidský život?" prohlásil Němcovův spolupracovník Ilja Jašin. Tak mírný trest podle něj vzbuzuje pochybnosti, protože pro nájemného vraha je jedině správné doživotí. Za ještě horší považuje, že vrahův klient je na svobodě.

Mluvčí Vyšetřovacího výboru, který je jakousi ruskou obdobou FBI, ujistila veřejnost, že vynesením verdiktu vyšetřování Němcovova případu nekončí. Ostatně po předpokládaném organizátorovi vraždy Ruslanu Muchudinovovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Němcovova dcera Žanna se podle serveru Newsru.com naopak domnívá, že vyšetřovatelé pátrají pouze "na oko" a rozhodli se Muchadinova raději nedopadnout, protože od tohoto muže vede stopa ke spolupracovníkům vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama