Krize ve vztazích EU s Ukrajinou: Kvůli jedné větě skončí summit bez prohlášení

Kyjev - Podle listu Ukrajinskaja pravda skončí nynější summit Ukrajiny a EU bez schválení společného prohlášení, což svědčí o hluboké krizi ve vzájemných vztazích. Důvodem je věta o aspiracích Ukrajiny vstoupit do unie.

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Kyjev trval na tom, aby se ve společném prohlášení objevil odkaz na větu z preambule asociační dohody, že EU uznává snahu Ukrajiny a vítá její evropskou volbu, včetně závazku rozvíjet vyspělou a stabilní demokracii a tržní hospodářství. Unie to ale "kategoricky odmítla" a další jednání podle deníku jen zhoršila situaci, protože Nizozemsko s podporou několika dalších členských států požadovalo do textu vsunout "nová omezení evropského snu Ukrajiny".

Že se prohlášení nepodaří dohodnout, a to teprve podruhé v historii vzájemných vztahů, se podle listu ukázalo po schůzce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

"Podle pravidel evropské diplomacie svědčí chybějící společné prohlášení o hluboké krizi ve vztazích: tedy vůdcové se setkali, ale nedokázali se dohodnout. Proto se závěrečný dokument povedlo dohodnout vždy, dokonce i v 'krizových letech' 2004 a 2011," napsal deník.

"Letos je tomu ale jinak. Na naléhání členských zemí EU zpochybnil samu skutečnost, že se Ukrajina snaží o integraci s EU," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama