Na summitu EU-Ukrajina to skřípalo: Juncker žádal boj proti korupci, Porošenko cestovní mapu

Kyjev - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Kyjevě vyzval Ukrajinu k většímu úsilí v boji proti korupci. EU se podle listu Ukrajinska pravda domáhala od Kyjeva vytvoření speciálního protikorupčního soudu. Nyní Juncker dal najevo, že by stačil soudní dvůr v rámci stávajícího systému.

Jean-Claude Juncker
doporučujeme

"Znepokojuje nás boj proti korupci. Vím, že prezident a parlament udělali hodně, ale nestačí to," prohlásil Juncker na závěr summitu Ukrajina-EU. "Jestli se nevypořádáte s korupcí na všech úrovních, investoři na Ukrajinu nedorazí," varoval.

Prezident Petro Porošenko se po nedávné ratifikaci asociační dohody a zrušení unijních víz pro Ukrajince domáhal "cestovní mapy", tedy podrobného plánu další integrace Ukrajiny do Evropské unie, ačkoliv podle tisku nesouhlas některých členských zemí s ambicemi Ukrajiny zabránil v dosažení společného prohlášení na závěr summitu.

"Už dnes je důležité začít pracovat na cestovní mapě, abychom dosáhli našich snů. Vždyť před deseti lety asociační dohodu a bezvízové cestování mnozí považovali za sny. Ještě před rokem mnoho politiků nevěřilo, že zrušení víz je reálné," prohlásil Porošenko.

Porošenko, Juncker i předseda Evropské rady Donald Tusk se podle serveru Ukrajinska pravda vyhnuli odpovědi na dotaz, zda bylo ze summitu přijato závěrečné prohlášení, jak se jindy děje.

"Není to slogan, ale v nejdůležitější části nejdůležitějšího dokumentu, asociační dohody, je zapsáno, že EU uznává evropské snahy Ukrajiny a vítá její evropskou volbu," řekl Tusk. Pokládal ale za nutné dodat, že jde o osobní názor, nikoliv o prohlášení ve jménu celé EU.

"Právo učinit výběr, kam bude Ukrajina v budoucnu patřit, náleží výlučně Ukrajincům. Žádný stát na světě nemá právo rozsvítit na této cestě červenou!" řekl Porošenko. "Při vší úctě ke každému vůdci institucí a států EU musím zdůraznit, že nikdo nemá žádné, ani morální, ani politické právo popírat ducha a literu asociační dohody, její cíle, smysl a význam pro ukrajinský lid a budoucnost našeho státu," pokračoval Porošenko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama