Vrazi Borise Němcova měli záložní plán, tvrdí vyšetřovatelé

Moskva – Ruská prokurátorka Marija Semeněnková dnes novinářům řekla, že vrazi ruského opozičního vůdce Borise Němcova měli připravený záložní plán pro případ, že by se atentát v centru Moskvy nevydařil.

Svět a především Rusové se loučí se zavražděným Borisem Němcovem.
doporučujeme

Pět obžalovaných z Němcovovy vraždy dnes soud poslal na dlouhá léta do vězení, hlavní vykonavatel činu Zaur Dadajev byl odsouzen na dvacet let. Podle verdiktu byli do útoku zapojeni kromě Dadajeva Čečenci Tamerlan Esterchanov, Chamzat Bachajev a bratři Šadid a Anzor Gubaševové. Vražda byla podle vyšetřovatelů nájemná, objednatele zločinu ale policie nevypátrala.

V únoru 2015 byl Němcov zabit šesti ranami z pistole na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Rudého náměstí. Útok se odehrál pozdě v noci, když politik kráčel přes most se svou přítelkyní Annou Durickou. Pokud by vrazi neuspěli, byl podle prokurátorky v hotelu Ukrajina na druhém břehu řeky připraven další muž, který měl Němcova zabít.

Osobou čekající v hotelu byl Esterchanov, člen vražedného spolku, který byl v procesu odsouzen ke 14 letům vězení. Semeněnková řekla, že v jeho mobilním telefonu policie našla snímky hotelových prostor s vyznačením videokamer. Esterchanovovi obhájci tvrdí, že snímky do telefonu podstrčili vyšetřovatelé.

Během procesu údajně vyšlo najevo, že vrahové chtěli původně zabít Němcova v jeho vile východně od Moskvy. Od plánu upustili po zjištění, že elitní satelitní lokalita zvaná Benelux je přísně střežena.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali

16.06.2021 17:10 Aktualizováno V Ženevě skončila po necelých dvou hodinách první část rozhovorů mezi americkým prezidentem Joem…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama