Ukrajinští politici platí miliardy lobbistům USA, nejaktivnější je Tymošenková

Kyjev - Ukrajinští politici za poslední tři roky převedli na konta amerických lobbistů dvě miliardy dolarů. Nejaktivnější je v tomto směru vůdkyně strany Vlast a expremiérka Julija Tymošenková. Kancelář prezidenta Petra Porošenka v této podezřelé praxi ale jede taky.

Ukrajina
doporučujeme

Najímání lobbistů v zámoří ukrajinští politici skrývají a pracují se svými americkými kontakty prostřednictvím nejrůznějších fondů. Ukrajinský server Novoje Vremja uvádí, že své informace čerpá z finančních výkazů amerických lobbistických firem, které jsou ze zákona povinny předkládat tyto dokumenty úřadům USA.

Dvě velké americké lobbistické firmy Wiley Rein a MKW Group například podle serveru spolupracují se společností Aveiro, která má ukrajinské vedení, jejím sídlem je Belize a účty má v Lotyšsku. Společnost Wiley Rein přes Aveiro zprostředkovala setkání členů vedení strany Vlast se zahraničním výborem amerického Senátu, píše Novoje Vremja.

Lobbisté z firmy Barbour Griffith&Rogers Group (BGR) údajně dostali zakázku od společnosti Ukraine Investment Alliаnce, za níž stojí zástupce šéfa Porošenkovy kanceláře Dmytro Šymkiv. Představitelé BGR se prý setkávali i s nejmenovaným "přítelem prezidenta".

Využívání amerických lobbistů bylo časté i v éře bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Platby dostával i Paul Manafort, který do loňského srpna působil jako šéf volebního týmu Donalda Trumpa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama