Ve Vatikánu soudí dva muže, prý okradli nemocnici Ježíšek

Vatikán - Ve Vatikánu dnes začal soud s bývalým předsedou nadace římské dětské nemocnice Giuseppem Profitim a jejím někdejším pokladníkem Massimem Spinou. Podle vatikánského státního zástupce obžalovaní připravili nadaci o částku 422.000 eur (11 milionů Kč). Hrozí jim až pět let vězení a pokuta ve výši od 5000 eur.

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Finance určené římské pediatrické nemocnici Bambino Gesú (Ježíšek), která patří Vatikánu, použili na rekonstrukci bytu kardinála Tarcisia Bertoneho. Z renovace údajně navíc profitovala stavební firma známého obou mužů.

Bertone byl v době pontifikátu Benedikta XVI. státním sekretářem, tedy jedním z nejmocnějších mužů ve Vatikánu. Z funkce byl odvolán v roce 2013, osm měsíců po zvolení současného papeže Františka.

Bertone tvrdí, že o zpronevěře peněz nevěděl. V roce 2015 ale věnoval nemocnici 150.000 eur (3,9 milionu Kč), i když tehdy sdělil, že nejde o náhradu za zpronevěřené peníze, nýbrž o dobrovolný dar.

Profiti přiznal, k jakému účelu byly peníze použity, avšak řekl také, že jelikož šlo o investici, nadace spravující nemocnici získala právo zrenovovaný byt použít pro své akce k získávání financí pro nemocnici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama