Ruský soud potrestal internetové nabádání k sebevraždě

Moskva - Ruský soud poslal do vězení Filippa Budějkina, který jako Filipp Lis byl údajně v populární sociální síti administrátorem jedné "skupiny smrti" propagující sebevraždy.

Teenageři
doporučujeme

Budějkin dostal tři roky a čtyři měsíce. "Během soudního procesu se podařilo dokázat vinu a účast tohoto mladíka ve dvou případech, kdy přemlouval dospívající dívky k sebevraždám," uvedla Elvira Jakubovová, asistentka soudu v Ťumenské oblasti na západní Sibiři.

Podle vyšetřovatelů mladík loni na jaře v sociální síti Vkontakte šířil mezi nezletilci propagaci sebevražd. Konkrétně nabádal k sebevraždě patnáctiletou studentku z Astrachaně a přiměl k pokusu o sebevraždu nezletilou dívku z Ťumenské oblasti. Dívčin život se lékařům nakonec podařilo zachránit.

Budějkina začaly úřady vyšetřovat loni v květnu, pět dnů poté, co opoziční list Novaja gazeta zveřejnil článek o "skupinách smrti", jejichž 130 členů během půl roku údajně skoncovalo se životem.

Podle statistik v posledních třech letech spáchalo v Rusku sebevraždu 2205 dětí, včetně loňských 720 případů. Podle "dětské ombudsmanky" Anny Kuzněcovové počet sebevražd vzrostl právě kvůli popularizaci tohoto tématu v sociálních sítích. Naopak ministerstvo vnitra se domnívá, že vliv "skupin smrti" je ve skutečnosti mizivý.

Debata o "skupinách smrti" dokonce vyústila v návrhy zákonodárců, požadujících trestní odpovědnost zakladatelů podobných společenství. Koncem května zákony proti "skupinám smrti" odhlasovala drtivá většina poslanců a počátkem června je podepsal prezident Vladimir Putin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama