Kdo zavraždil novináře Šeremeta v Kyjevě? Záhada i po roce vyšetřování zůstává

Kyjev - V centru Kyjeva se dnes sešli lidé, aby uctili památku zavražděného novináře Pavla Šeremeta. Investigativní reportér listu Ukrajinska pravda před rokem zahynul při výbuchu trhaviny umístěné v jeho autě. Jeho smrt není dosud objasněna.

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Pozůstalí, přátelé a kolegové novináře se dnes sešli na místě, kde Šeremetův vůz explodoval. Pak prošli centrem metropole k sídlu prezidentské kanceláře, k budově ministerstva vnitra a k policejnímu ředitelství. Při demonstraci požadovali, aby policie dopadla nejen bezprostředního vykonavatele činu, ale i jeho organizátory.

zdroj: YouTube

Bělorus Šeremet, který měl kromě běloruského i ruské občanství, byl známým žurnalistou, publikoval na Ukrajině, v Bělorusku a v Rusku. V 90. letech byl v běloruské vlasti odsouzen za kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka. Před pronásledováním uprchl do Ruska, kde se stal hvězdou televizních obrazovek.

Posledních pět let pracoval Šeremet na Ukrajině, kde podporoval reformy a zaměřoval se na korupci, oligarchy a zlořád. Býval i velkým přítelem ruského opozičního politika Borise Němcova, zavražděného předloni v Moskvě.

O důvodech Šeremetovy vraždy a o pachatelích se jen spekuluje. Média tento čin spojují s pokusy destabilizovat situaci na Ukrajině; za možné pachatele bývají označováni ukrajinští nacionalisté, ruští agenti nebo korupčníci, které Šeremet ve svých textech pranýřoval.

Ukrajinské ministerstvo vnitra dnes při příležitosti prvního výročí vraždy otevřeně přiznalo, že výsledky vyšetřování jsou prakticky nulové. Byla vypsána odměna 200.000 hřiven (asi 175.000 korun) za jakoukoli informaci vedoucí k odhalení vrahů a k vyšetřování byli přizváni poradci z USA a Německa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama