Putin překvapil ochránkyni práv Alexejevovou, osobně jí gratuloval k 90. narozeninám

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes osobně blahopřál k narozeninám Ljudmile Alexejevové v jejím bytě v centru Moskvy. Navzdory kritice vnitropolitických poměrů Kreml Alexejevovou respektuje, do roku 2012 působila v prezidentské Radě pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Zakladatelka moskevské helsinské skupiny a držitelka cen Andreje Sacharova, Olofa Palmeho a Václava Havla za obhajobu lidských práv dnes slaví devadesátiny.

Putin "jí poděkoval za to, že život věnovala ostatním lidem", uvedl TASS. Jubilantka byla návštěvou hlavy státu velmi překvapená a Putinovi řekla, že dosud se nic takového nestalo. "Dřív byla jiná doba," odpověděl prezident. "Zabývala jste se tím nejdůležitějším. Solženicyn hovořil o záchraně národa a dělal to po svém, vy pak také po svém," dodal Putin.

Do sovětského disidentského hnutí se Alexejevová zapojila v první polovině 70. let, ale už v roce 1968 vydala první číslo sovětského samizdatu Kronika současných událostí.

zdroj: YouTube

V únoru 1977 musela pod hrozbou zatčení opustit SSSR a azyl našla ve Spojených státech. Působila v rozhlasových stanicích Rádio Svoboda a Hlas Ameriky. Do Ruska se vrátila v roce 1993.

V éře Vladimira Putina se Alexejevová zapojila do opozičních akcí, v roce 2009 byla při demonstraci zadržena. Aktivně se postavila proti ruské agresi vůči Ukrajině. Když v roce 2007 bylo Alexejevové 80 let, vyjádřila naději, že do roku 2017 se Rusko stane demokratickou zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali

16.06.2021 13:50 Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se dnes sešli k jednání o…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama