Zlomí migrace Merkelové vaz? Roste počet jejích odpůrců

Berlín - Předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz se dlouhodobě snaží přijít na kobylku své protivnici v nadcházejících podzimních volbách, kancléřce Angele Merkelová. Podle průzkumů na zkušenou matadoru německé politiky citelně ztrácí. Nyní ale jako legendární Paris vypálil na její Achillovu patu – uprchlickou krizi, referuje list Deutsche Welle (DW).

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

„V roce 2015 přišlo do Německa více než 1 milion uprchlíků, většinou bez státního dohledu," řekl Schulz v rozhovoru v nedělním vydání německého deníku Bild. „Kancléřka otevřel naše hranice s Rakouskem z humanitárních důvodů, ale bohužel bez konzultací s našimi partnery v Evropě. Pokud nebudeme jednat nyní, ta situace se může opakovat."   

Na vrcholu uprchlické krize v roce 2015 a na počátku roku 2016, Merkelová a její Konzervativní křesťanští demokraté (CDU) měli historicky nejmenší podporu v průzkumech veřejného mínění, v nichž 80% dotázaných uvádělo, že nevěří, že by vláda měla situaci pod kontrolou. Merkelová a její strana se od té doby zotavily a nyní v průzkumech vedou nad Schulzem a jeho sociálními demokraty asi o 15%. Merkelová slíbila německým voličům, že se nebude opakovat to, co se stalo před dvěma lety, když do Německa přišly stovky tisíc lidí, mnozí z války roztrhaného Sýrie.

Počet migrantů se v loňském roce snížil, ale mohl by se znovu zvednout díky lidem snažícím se uniknout politické nejistotě a ekonomickým těžkostem pocházejících z Nigérie, Eritreje a dalších afrických zemích, včetně občanskou válkou stižené Libye. Více než 70 000 migrantů provedlo v první polovině letošního roku extrémně riskantní přechod před Středozemní moře do Itálie, což představuje více než 25% nárůst ve srovnání s rokem 2016.

Itálie požádala ostatní státy EU o pomoc při řešení nově příchozích, ale doposud jí nikdo nevyslyšel. Schulz, který má ve čtvrtek odcestovat do Itálie, říká, že komise EU by měla zaplatit ostatním členským státům, aby přijaly migranty a obviňuje Merkelovou z vypočítavé nečinnosti před zářijovými německými volbami. Merkelová je nyní na dovolené a tak neodpověděla na Schulzovi komentáře.

Hlavní hrozba pro Merkelovou

Největší hrozbu pro Merkelovou ale podle DW nepředstavuje ani tak levice v čele se Schulzem, ale spíše konzervativní pravicové proudy, považující Merkelovou za příliš liberální. Pro Merkelovou nejbolestivější útok přišel ze strany sesterské strany CDU, bavorské Křesťanské sociální unie (CSU). Ta požaduje, aby roční počet uprchlíků do Německa byl omezen na 200 000.  Merkelová takový požadavek odmítá.

Předseda CSU Horst Seehofer v rozhovoru pro noviny Welt Seehofer řekl, že „všichni ví," že „vlny migrace budou pokračovat." Podle něj rozhodnutí Merkelové otevřít hranice bude v září stát CDU-CSU absolutní většinu. „Protože orientace na politiku uprchlíků se v našem směru změnila, je opět možné důvěryhodně spolupracovat s CDU," naznačil Seehofer možnost, že další konzervativní strany se budou moci přidat k CDU a jejich politickému programu.

Seehofer by chtěl udržet větší podporu pro konzervativce v průzkumech veřejného mínění a zároveň ještě zesílit tlak na protimigrační Alternativu pro Německu (AfD), jejíchž podpora klesla s tím, jak veřejnost začala vnímat migrační krizi jako odeznívající. Strana, v médiích klasifikována jako populistická, se nyní potýká s vnitřními spory a má okolo 7 až 9% v průzkumech – velký propad z předchozích 20%. Seehofer by číslo chtěl snížit na 5%.

Černý kůň voleb?

AfD ale může znovu zazářit v průzkumech, pokud rostoucí počet přistěhovalců přicházejících do Itálie se promítne i do nárůstu nově příchozích do Německa před volbami, upozorňuje DW. Studie, kterou vydala Bertelsmannova nadace v loňském listopadu, zjistila, že strach z globalizace je hlavním hnacím motorem podpory pro pravicový populismus v Evropě a že otázka uprchlíků hrála největší roli při vytváření tohoto strachu.

Analýza provedená novinami Süddeutsche Zeitung po jednom z největších triumfů AfD v září 2016 ukázala, že 82% voličů strany uvedlo, že přistěhovalectví je hlavním důvodem, proč volí zrovna tuto stranu. 17% procent voličů obecně uvedlo, že AfD je nejlépe vybavena pro vypořádání se s uprchlíky. AfD si uvědomuje tuto omezenost na jedno téma a snaží se prokázat jako více kompetentní ve vícero oblastech.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje