Antiimigrantské bojovníky s převaděči zadrželi na Kypru. Sami pašovali Asiaty

Famagusta - Aktivisté, kteří chtějí bojovat proti nevládním humanitárním organizacím ve Středozemním moři, byli pozatýkáni. V turecké části Kypru čelí obviněním, že mají falešné dokumenty. Navíc na své palubě pašovali 21 Asiatů.

Čtvrť Varosha, část Famagusty

Pravicoví radikálové, kteří si pronajali loď, s jejíž pomocí chtěli bránit pašování migrantů do Evropy, mají smůlu. Jejich loď nejprve nevpustili přes Suezský průplav, při zpáteční cestě se pak zastavili na Kypru a byli zadrženi. Píše o tom britský Guardian. 

K jejich zadržení došlo na turecké části ostrova Kypr. Jejich plavidlo C-Star totiž pašovalo 21 obyvatel jižní Asie. O události jako první informoval ve středu turecký list  Kıbrıs Postası. Aktivisté byli zadrženi v přístavním městě Famagusta. 

Devět členů posádky bylo posláno do vazby. Podle místního lidskoprávního aktivisty Faiky Pasy šlo i kapitána lodě a "druhého kapitána" německé národnosti. Podle policie ve Famagustě zadržení ve čtvrtek stanou u soudu, spolu se švýcarským majitelem lodě. 

"Pašování lidí tady u nás není definováno jako zločin, obvinění tak byla vznesena kvůli dokumentům posádky, podle nichž má jít o námořníky začátečníky. Bylo dokázáno, že tyto dokumenty jsou zfalšované," uvedl Pasa. 

Na palubě C-star se nalezlo 20 uprchlíků z asijské Šrí Lanky. Mělo jít o námořníky, kteří se na lodi zaučovali. Úřady jim povolili dál cestovat, dostali se na letiště, ale tam mluvili úplně jinak. "Někteří prozradili, že zaplatili 10 tisíc eur, aby se dostali do Itálie," prozradil Pasa. "Pět jich požádala o azyl, ostatních patnáct se vydalo zpět na cestu na Šrí lanku," dodal. 

Aktivistická organizace Defend Europe zveřejnila ve středu na twitter své stanovisko. Podle jejich verze nešlo o uprchlíky, ale o učňovské námořníky, kteří jen absolvovali výcvik. Dvacet námořníků čekalo na letišti, aby se vrátili domů, ostatní nevládní organizace však podle stanoviska aktivistů těmto "námořníkům" nabídly, aby zůstali v Evropě a požádali o azyl výměnou za "sliby a peníze". 

Podle aktivistů jich to patnáct odmítlo, zatímco pět jich přijalo úplatek a teď za něj vznášejí obvinění vůči posádce a vlastníkovi lodě.

Kyperské úřady odmítly komentovat to, zda vědí, kde se teď loď C-Star nachází. "Byla ve Famagustě, ale nevíme, zda je stále tady, nemůžeme ji lokalizovat," uvedl jeden z činitelů. Posádka lodi totiž deaktivovala anténu a s ní i automatický identifikační systém. "Jelikož jde o Turky okupované území, nemůžeme s tím nic udělat. Nemůžeme tam jet a zjistit víc," dodal. 

Loď dlouhá 40 metrů si aktivisté pronajali za 75 tisíc eur, ty vydělali pomocí crowfundingu. Původně chtěli zakotvit v sicilské Katánii, následně se měli vydat k libyjským břehům. Starosta Katánie jim však přístup do přístavů zakázal, aktivisté se vydali do oblasti Suezského průplavu a následně na Kypr. Skupina aktivistů slibuje, že jakmile skončí jejich vyšetřování, bude pokračovat ve svém úkolu. Jejich cílem je pátrat po "záchranných plavidlech" a odrazovat jejich posádku od "pašování" uprchlíků.

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje