6 krizí, které mohou zkazit léto

Brusel - Během prázdnin, zvláště v srpnu, obvykle vládne tzv. "okurková sezóna.“ Politici jako normální lidi si vybírají tolik toužebně očekávané dovolené a obvykle urputný stroj schůzek a parlamentních hlasování jede jen na půl plynu. Ospalá nálada letních měsíců se však v okamžiku může vytratit a být nahrazena studeným děsem z neočekávaných krizí vyžadující okamžitou reakci. Magazín Politico představuje šest scénářů, kdy by evropští politici museli přerušit své prázdniny.

EU v temnotě

1. Polsko  

Polská vláda se snaží přehlasovat a zvrátit veto prezidenta Andrezeje Dudy týkající se kontroverzních zákonů o soudnictví. Ty dávají vládě kontrolu nad Nejvyšším soudem. Proti tomu se pořádají masové protesty, které polská vláda tvrdě potlačuje. Brusel se na celou situaci dívá s rostoucím znepokojením a obává se, že v Polsku dochází k porušování lidských práv. Pokud nedojde k uklidnění, mohl by zasáhnout. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans už řekl, že jsou připraveni spustit „článek 7", první krok k pozastavení hlasovacích práv Polska.

2. Itálie

Navzdory všem snahám Evropy se již třetí léto v řadě očekává nový příjezd stovek tisíce uprchlíků z Blízkého východu a Afriky. Jejich nejpravděpodobnější místo přistání je Itálie. Migrace zůstává nejnaléhavější a nejobtížnější politickou otázkou v Evropě. Má potenciál k potopení vlád a výrazný vliv na volby v Německu a Rakousku. Z těchto důvodů jakákoliv náhlá a naléhavá situace donutí evropské špičky jednat bez ohledu na dohodnuté dovolené.

Těmi situace mohou být masová smrt ve vodách Středozemního moře nebo smrtící teroristický útok spojený s příchozími migranty. Ostrý zvrat v syrské občanské válce je dalším palčivým problémem, který by bylo třeba unáhleně řešit, stejně jako rozhodnutí s Berlínem soupeřícího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana odstoupit od smlouvy o uprchlících, což by pravděpodobně způsobilo nárůst migrantů vstupujících do Evropy.

EU si problematičnost migrace, zvláště pro Itálii, uvědomuje. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přislíbil Itálii dalších 100 milionů EUR a více zaměstnanců EU, kteří jí pomohou vyrovnat se s letním přílivem migrantů. EU též odsouhlasila rozšíření Operace Sofie, zaměřenou na boj proti pašerákům lidí a obchodníkům se zbraněmi.

3. Velká Británie

Vláda britské premiérky Theresy Mayové visí na tenkém vlásku, jen za pomoci dohody s severoirskou Demokratickou unionistickou stranou. Pokud by asi 15 poslanců skutečně splnila svá slova o ochotě podepsat dopis nedůvěry vládě, mohlo by dojít k změně vedení. To by mělo velký dopad na jednání o Brexitu, nejkomplexnějšího britského politického úkolu po druhé světové válce.

4. Katalánsko

Carles Puigdemont, prezident Katalánska, dal jasně najevo, že jej nic nezastaví v uspořádání referenda o nezávislosti 1. října, navzdory námitkám Madridu, že se jedná o nezákonný akt. Vedení Španělska by mohlo hnát celou situaci až k soudu, následkem čehož by mohly vypuknout ostré nepokoje, které by následně mohly být tvrdě potlačovány vládou. EU by v takovém případě mohla porušit strategické mlčení a snažit se o uklidnění situace.

5. Ukrajina

Navzdory snahám všech zúčastěných stran, problémy na Ukrajině neustávají. Naopak, po letech jistého upozadění se ukrajinská krize znovu dostala na titulky novin díky vyhlášení nezávislosti na Kyjevě a nového státu Maloruska ze strany proruských separatistů. Ti využili situace s zamrznutím jednání o vyřešení konfliktu, kdy Německo a Francie nedokázali přimět Rusko k souhlasu Minskou dohodou. Hlavní překážkou pro Putina tak zůstává americká administrativa.

Ta však není úplně jednotná, co se týče Ukrajiny. Americký prezident Donald Trump veřejně vyjádřil svou nespokojenost s ukrajinským vedením, které obviňuje ze zásahu v amerických volbách, když ukrajinská vláda začala vyšetřovat vůdce jeho kampaně z korupce. Jak však uvedl nový americký zvláštní vyslanec na Ukrajině Kurt Volker, Bílý dům přemýšlí o poskytnutí zbraní ukrajinské vládě. To by mohlo vést k eskalaci spícího konfliktu. Ukrajinský prezident Petro Porošenko by se zcela nepochybně obrátil na Brusel, kam často dojíždí, a tamní představitelé by museli urychleně jednat.

 

6. Himaláje

Potenciální eskalace konfliktu na Ukrajině ale bledne ve srovnání s potenciální eskalací konfliktu mezi dvěma nukleárními mocnostmi, jejichž obyvatelstvo čítá miliardu lidí. Čína a Indie se hádají o sporné území na plošině Doklam v Himálajích, které si nárokuje Čína i spojenec Indie, Bhútán. Čína varovala Indii, že bude bránit nárokované území „za každou cenu". Ačkoliv obě země se budou zřejmě zdráhat udělat první krok, vojenský konflikt mezi oběma zeměmi z roku 1962 slouží jako varování, že obě země nakonec mohou spustit válečné operace.

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje