Nová studená válka na spadnutí? Zkušený diplomat poukázal na závažné skutečnosti

Uplynuly pátek Rusko nařídilo Spojeným státům, aby zredukovaly počet svých diplomatických pracovníků v Rusku, zároveň omezilo i přístup do dvou amerických objektů v Moskvě, připomíná Vladimir Frolov v komentáři pro server Moscow Times. Mezinárodněpolitický analytik a bývalý ruský diplomat soudí, že krok se jeví jako přímá odpověď na hlasování amerického senátu o nových protiruských sankcích.

Ilustrační foto

Ruská reakce je mírná. Zatím

Ruská odpověď má ukázat nelibost Moskvy, ale zároveň se chce vyhnout trvalému poškození jejího vztahu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, míní Frolov. Vysvětluje, že Vladimir Putin zatím zcela nevzdal svou osobní investici do Trumpa a omezení počtu diplomatů je ve skutečnosti opožděnou reakcí na rozhodnutí předchozího prezidenta Baracka Obamy z prosince 2016 vyhostit 35 ruských diplomatů a zabavit ruské objekty v USA.  

Prostřednictvím příslibů bližší spolupráce v Trumpových hlavních tématech, jakými jsou boj proti mezinárodnímu terorismu a nelegální migrace, Moskva naopak vyjadřuje šéfovi Bílého domu podporu a dokonce obvinila "rusofoby" v americkém Kongresu z poškozování americko-ruských vztahů, poukazuje analytik. Dodává, že vyhoštění jsou nejméně bolestivým způsobem, jak mohou obě země ukázat svou nelibost na chováním druhého, aniž by si ve skutečnosti přivodily trvalejší rány. "Vztah příliš nejizví. Necílí na klíčové národní zájmy. Jsou lehce napravitelné," nastiňuje bývalý diplomat. Připomíná, že počátkem roku 2001 si USA a Rusko vzájemně vyhostily na padesát diplomatů a již na konci roku byly obě země vojenskými spojenci v boji s al-Káidou a Talibanem v Afghánistánu.      

Obamova administrativa se uchýlila k vyhoštění ruských diplomatů v odplatě za ruské kybernetické zásahy do voleb v USA právě z důvodu, že chtěla vyslat nějaký signál, ale obávala se, že odveta stejnými prostředky by mohla mít destabilizující dopad, uvádí Frolov s tím, že pro diplomaty a špióny je možné vyhoštění v popisu práce. V tomto smyslu jsou poslední ruské akce relativně zdrženlivé a Spojené státy mohou naplánovat redukci diplomatů poměrně komfortně, zatímco 35 ruských diplomatů dostalo na opuštění země 72 hodin, a to ještě na Silvestra, konstatuje odborník. Doplňuje, že zábor diplomatických objektů je pak přímou odvetou za zablokování ruských rekreačních nemovitostí Washingtonem.

"Pokud nové limity diplomatů budou zahrnovat i služební personál v Rusku, redukce na amerických diplomatických pozicích bude malá, možná v řádu desítek (osob)," očekává analytik. Deklaruje, že rozhodně nepůjde o stovky vyhoštěných, jak hlásí ruská média, a na hlavní americký aktivity, především shromažďování informací, to nebude mít dopad. Momentálně se hovoří o kvótě 455 osob, zatímco nyní v Rusku působí 1100 amerických diplomatických pracovníků na jedné ambasádě a čtyřech konzulátech, píše odborník. Očekává však, že pokud bude kvóta skutečně naplněna, USA se zřejmě pomstí zavedením celkového stropu na počty ruských diplomatů v zemi, včetně ruské mise při OSN.

Zatím však nehrozí nějaká série vyhoštění, míní Frolov. Poukazuje, že v září sice vstoupí v USA v platnost nová legislativa upravující studenoválečná omezení pohybu ruských diplomatů v zemi, přičemž Rusko na ně zřejmě odpoví vydáním podobných omezení na americké diplomaty, avšak skutečně masivní vyhošťování diplomatů proběhlo na sklonku roku 1986 a ukončily ho vzájemné limity na počet diplomatů v obou zemích, které byly uvolněny až po rozpadu Sovětského svazu.

Prostor k dohodě se zmenšuje   

Nová americká legislativa, kterou se Trump zřejmě chystá podepsat, je z pohledu Ruska horší než sankce z Obamovy éry, pokračuje bývalý diplomat. Vysvětluje, že sankce nejen rozšiřuje, ale také jim dává podobu zákona a neobsahuje žádné konečné datum ani nehovoří o procesu revize. Uvolnění sankcí by tak vyžadovalo, aby Trump dosvědčil, že Moskva přehodnotila svůj kurz v zásadních bezpečnostních otázkách, především vůči Ukrajině, uvádí Frolov. Doplňuje, že Trump je zákonem stavěn do pozice, kdy jeho administrativa nebude moci uzavřít s Moskvou žádnou "velkou dohodu", jelikož by ji musel posvětit americký Kongres, což se vztahuje i na případnou výměnu ruské spolupráce v Sýrii, Afghánistánu a Severní Koreji za americké podvolení se ruským zájmům na Ukrajině.  

"Pro Moskvu je Trump nyní slabý prezident, neschopný dostát dohodám s Putinem," píše expert. Myslí si však, že stále existuje naděje, že Trumpova slova o politice vůči Rusku nejsou zcela mrtvá, a proto se Moskva nepomstí za sankce něčím vážnějším, než je vyhoštění diplomatů.

Pokud však bude pokračovat současná linie a v americko-ruských vztazích nedojde k smysluplnému obratu, Rusko se může rozhodnout využít geopolitické příležitosti, které vytváří Trumpova zahraniční politika, a vyvinout na Spojené státy větší tlak v oblastech, kde je to bude bolet, očekává Frolov. Míní, že Kreml může využít rozporů mezi USA a EU  ohledně protiruských sankcí, společně s Čínou bude zřejmě narušovat americkou snahu izolovat KLDR, tajným poskytováním podpory Talibanu se může pokusit podrývat americkou vojenskou aktivitu v Afghánistánu a zužitkovat dokáže i americké pokusy odvolat dohodu s Íránem.      

"Přístup oko za oko, kterého jsme nyní svědky, je jako vystřižený ze studenoválečné učebnice," tvrdí někdejší diplomat. Dodává, že při nešťastném oživování studené války ze strany Ruska a Spojených států nezbývá než doufat v odlišný výsledek než kdysi.

Témata: Rusko | USA | EuroZprávy.cz

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, obviňují se obě…

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun podle Moskvy narušil ruskou hranici

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, myslí si Putin

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Rusové tvrdí, že zmařili útok připravovaný Ukrajinou na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Ruské útoky na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Británie je první zemí, která schválila vakcínu proti původní variantě i…

15.08.2022 14:56 Británie se dnes stala první zemí, která schválila vakcínu proti nemoci covid-19 zaměřenou jak na…

Kličko vyzval obyvatele Kyjeva, aby si pořídili na zimu teplé oblečení

15.08.2022 11:43 Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvatele ukrajinského hlavního města, aby si pořídili na…

Putin napsal Kim Čong-unovi, že jejich země rozšíří spolupráci

15.08.2022 08:11 Ruský prezident Vladimir Putin napsal severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, že obě země "společným…

Raketomety HIMARS údajně zasáhly základnu wagnerovců v Popasně

15.08.2022 03:05 Raketomety HIMARS, které díky dodávkám ze Spojených států nyní používá ukrajinská armáda, údajně…

Přes 40 států vyzvalo ruské vojáky k odchodu ze Záporožské jaderné…

14.08.2022 21:20 Více než 40 států včetně České republiky a Evropská unie se podepsaly pod společnou výzvu k odchodu…

Související:

Právě se děje

reklama