Nová studená válka na spadnutí? Zkušený diplomat poukázal na závažné skutečnosti

Uplynuly pátek Rusko nařídilo Spojeným státům, aby zredukovaly počet svých diplomatických pracovníků v Rusku, zároveň omezilo i přístup do dvou amerických objektů v Moskvě, připomíná Vladimir Frolov v komentáři pro server Moscow Times. Mezinárodněpolitický analytik a bývalý ruský diplomat soudí, že krok se jeví jako přímá odpověď na hlasování amerického senátu o nových protiruských sankcích.

Ilustrační foto

Ruská reakce je mírná. Zatím

Ruská odpověď má ukázat nelibost Moskvy, ale zároveň se chce vyhnout trvalému poškození jejího vztahu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, míní Frolov. Vysvětluje, že Vladimir Putin zatím zcela nevzdal svou osobní investici do Trumpa a omezení počtu diplomatů je ve skutečnosti opožděnou reakcí na rozhodnutí předchozího prezidenta Baracka Obamy z prosince 2016 vyhostit 35 ruských diplomatů a zabavit ruské objekty v USA.  

Prostřednictvím příslibů bližší spolupráce v Trumpových hlavních tématech, jakými jsou boj proti mezinárodnímu terorismu a nelegální migrace, Moskva naopak vyjadřuje šéfovi Bílého domu podporu a dokonce obvinila "rusofoby" v americkém Kongresu z poškozování americko-ruských vztahů, poukazuje analytik. Dodává, že vyhoštění jsou nejméně bolestivým způsobem, jak mohou obě země ukázat svou nelibost na chováním druhého, aniž by si ve skutečnosti přivodily trvalejší rány. "Vztah příliš nejizví. Necílí na klíčové národní zájmy. Jsou lehce napravitelné," nastiňuje bývalý diplomat. Připomíná, že počátkem roku 2001 si USA a Rusko vzájemně vyhostily na padesát diplomatů a již na konci roku byly obě země vojenskými spojenci v boji s al-Káidou a Talibanem v Afghánistánu.      

Obamova administrativa se uchýlila k vyhoštění ruských diplomatů v odplatě za ruské kybernetické zásahy do voleb v USA právě z důvodu, že chtěla vyslat nějaký signál, ale obávala se, že odveta stejnými prostředky by mohla mít destabilizující dopad, uvádí Frolov s tím, že pro diplomaty a špióny je možné vyhoštění v popisu práce. V tomto smyslu jsou poslední ruské akce relativně zdrženlivé a Spojené státy mohou naplánovat redukci diplomatů poměrně komfortně, zatímco 35 ruských diplomatů dostalo na opuštění země 72 hodin, a to ještě na Silvestra, konstatuje odborník. Doplňuje, že zábor diplomatických objektů je pak přímou odvetou za zablokování ruských rekreačních nemovitostí Washingtonem.

"Pokud nové limity diplomatů budou zahrnovat i služební personál v Rusku, redukce na amerických diplomatických pozicích bude malá, možná v řádu desítek (osob)," očekává analytik. Deklaruje, že rozhodně nepůjde o stovky vyhoštěných, jak hlásí ruská média, a na hlavní americký aktivity, především shromažďování informací, to nebude mít dopad. Momentálně se hovoří o kvótě 455 osob, zatímco nyní v Rusku působí 1100 amerických diplomatických pracovníků na jedné ambasádě a čtyřech konzulátech, píše odborník. Očekává však, že pokud bude kvóta skutečně naplněna, USA se zřejmě pomstí zavedením celkového stropu na počty ruských diplomatů v zemi, včetně ruské mise při OSN.

Zatím však nehrozí nějaká série vyhoštění, míní Frolov. Poukazuje, že v září sice vstoupí v USA v platnost nová legislativa upravující studenoválečná omezení pohybu ruských diplomatů v zemi, přičemž Rusko na ně zřejmě odpoví vydáním podobných omezení na americké diplomaty, avšak skutečně masivní vyhošťování diplomatů proběhlo na sklonku roku 1986 a ukončily ho vzájemné limity na počet diplomatů v obou zemích, které byly uvolněny až po rozpadu Sovětského svazu.

Prostor k dohodě se zmenšuje   

Nová americká legislativa, kterou se Trump zřejmě chystá podepsat, je z pohledu Ruska horší než sankce z Obamovy éry, pokračuje bývalý diplomat. Vysvětluje, že sankce nejen rozšiřuje, ale také jim dává podobu zákona a neobsahuje žádné konečné datum ani nehovoří o procesu revize. Uvolnění sankcí by tak vyžadovalo, aby Trump dosvědčil, že Moskva přehodnotila svůj kurz v zásadních bezpečnostních otázkách, především vůči Ukrajině, uvádí Frolov. Doplňuje, že Trump je zákonem stavěn do pozice, kdy jeho administrativa nebude moci uzavřít s Moskvou žádnou "velkou dohodu", jelikož by ji musel posvětit americký Kongres, což se vztahuje i na případnou výměnu ruské spolupráce v Sýrii, Afghánistánu a Severní Koreji za americké podvolení se ruským zájmům na Ukrajině.  

"Pro Moskvu je Trump nyní slabý prezident, neschopný dostát dohodám s Putinem," píše expert. Myslí si však, že stále existuje naděje, že Trumpova slova o politice vůči Rusku nejsou zcela mrtvá, a proto se Moskva nepomstí za sankce něčím vážnějším, než je vyhoštění diplomatů.

Pokud však bude pokračovat současná linie a v americko-ruských vztazích nedojde k smysluplnému obratu, Rusko se může rozhodnout využít geopolitické příležitosti, které vytváří Trumpova zahraniční politika, a vyvinout na Spojené státy větší tlak v oblastech, kde je to bude bolet, očekává Frolov. Míní, že Kreml může využít rozporů mezi USA a EU  ohledně protiruských sankcí, společně s Čínou bude zřejmě narušovat americkou snahu izolovat KLDR, tajným poskytováním podpory Talibanu se může pokusit podrývat americkou vojenskou aktivitu v Afghánistánu a zužitkovat dokáže i americké pokusy odvolat dohodu s Íránem.      

"Přístup oko za oko, kterého jsme nyní svědky, je jako vystřižený ze studenoválečné učebnice," tvrdí někdejší diplomat. Dodává, že při nešťastném oživování studené války ze strany Ruska a Spojených států nezbývá než doufat v odlišný výsledek než kdysi.

Témata: Rusko | USA | EuroZprávy.cz

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Související:

Právě se děje