Blíží se rozdělení Kosova? Mohlo by to vyřešit srbský problém

Bělehrad - Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić je pro rozdělení Kosova jako pro možné řešení problémů, jež má Srbsko kvůli této bývalé srbské autonomní oblasti.

Bělehrad, Srbsko
doporučujeme

V přípěvku, který dnes otiskl bělehradský deník Blic a v němž tento názor vyjádřil, se věnoval nedávné iniciativě prezidenta Aleksandara Vučiče, jenž vyzval k veřejné diskusi o Kosovu.

Kosovo vyhlásilo s podporou Západu jednostranně nezávislost v roce 2008. Uznalo ji zatím přes polovinu členských států OSN, ale Bělehrad s podporou zejména Ruska to učinit odmítá a snaží si zachovat vliv hlavně na severu země, kde žije početná srbská menšina.

Vučić nedlouho poté, co koncem června převzal funkci hlavy státu, vyzval k otevřené diskusi o tom, jak dále postupovat v dlouholetých sporech kolem Kosova, které ztěžují cestu Srbska do Evropské unie. Řešit se je nedaří ani prostřednictvím rozhovorů o normalizaci vztahů, které jsou vedeny s pomocí EU.

Prezident si klade otázku, nakolik jsou upřímné hlasy mnoha srbských politiků, že Kosovo musí zůstat součástí Srbska, a nejsou-li jen snahou získat politické body.

Vučičovu iniciativu s neskrývaným potěšením přijala řada albánských činitelů v Kosovu, ale i v Albánii. Předseda albánské vlády Edi Rama v této souvislosti znovu vyzval Srbsko k uznání nezávislosti Kosova.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama