Američané se ve Východní Evropě snaží oprášit taktiku ze studené války, strategie z Iráku nestačí

New York - Americké jednotky se snaží vzbudit důvěru u svých východoevropských spojenců. Napomoci v tom jim mělo i nedávné cvičení v Černomoří společně s Rumuny, Bulhary a Maďary. Američané se ale potýkají s omezeními, která například v Iráku nebo v Afghánistánu nemuseli řešit.

Konvoj jednotek U.S. Army

Více než po deseti letech bojů s islamisty v Iráku a v Afghánistánu si teď americká armáda oprašuje dovednosti z období studené války . Chystá se tak na potencionální konfrontaci s hrozbou zvanou Rusko. Cvičení armád probíhá v prostoru bývalého sovětského bloku ve Východní Evropě. 

Cvičení si žádá mnohé "vylepšováky". Podle deníku The New York Times musí být stovky tanků přemalovány do tmavě zeleného zbarvení, které je bližší evropskému terénu. Vojáci, kteří jsou z bojů v Afghánistánu a Iráku zvyklí vyrážet na své miste z velkých a bezpečných základen, se teď musí naučit využívat rozsáhlou kamuflážní síť, aby zakryli své postavení a rozptýlili se do menších skupin. Vyhnou se tak sofistikovanému dohledu, na základě kterého by mohlo dojít k raketovému útoku na větší koncentraci vojáků nebo na ústřední základnu. 

Američtí vojáci v Evropě nemají volný vzdušný prostor jako měli v iráckých a afghánských prostorech. Američany čeká v Evropě mnoho omezení, příkladem může být i přesun několika vozidel armády, které měly na starost zásoby munice. Pro vojenský konvoj platila pro přesun mezi Rumunskem a Německem omezení, k tomu nastaly i komplikace s dálničním provozem o letních měsících. 

Desetidenní cvičení z minulého měsíce se účastnilo na 25 tisíc Američanů a pomáhali jim vojáci ze zemí bývalé Varšavské smlouvy (Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko). Snažili se tak "aktualizovat" taktiku a strategii, která měla původně sloužit k porážce Sovětů.

"Musíme zjistit, jak se adaptovat tomuto novému prostředí," říká pro deník velitel Clair Gill. "Myslím, že se nám to ještě nepodařilo," dodal. Americké jednotky v Iráku a v Afghánistánu jsou stále potřeba, ale Američané ve spolupráci s NATO posilují i v evropském prostředí. Nedávno tak došlo k umístění spojeneckých jednotek v Pobaltí. V Estonsku, Lotyšsku, Polsku a Litvě tak operuje 4 500 vojáků. Další jednotky jsou připravené k přesunu, pokud by došlo na ruskou agresi. 

Moskva v odpověď na tato cvičení pořádá vlastní výcvikové akce na svých západních hranicích. Svou sílu ukazuje také v Sýrii a na východě Ukrajiny. Podle USA se tak Rusko snaží dokázat světu svou důležitost po letech ekonomické stagnace. Moskva už oznámila, že velké cvičení chystá v září. Účastnit by se ho mělo na 100 tisíc mužů. Američané a NATO odpovídají podobnou mincí, své síly se snaží z oblasti Baltského moře přesunou také do oblasti Černého moře. 

New York Times cituje generála Fredericka Hudgese, který má na starosti americké síly v Evropě. Ten říká, že válka mezi Západem a Ruskem je velmi málo pravděpodobná, spíše se bude jednat o dílčí vyvažování sil mezi východem a západem. Dodal, že Putin je vytrvalým politikem a že "je odolný proti převratu". 

Američané tak bedlivě pozorují taktiku Rusů všude po světě. Ať už se jedná o Sýrii, Krym nebo Ukrajinu, důležité je analyzovat, jak ruské jednotky postupují a především jaké jsou jejich schopnosti a dovednosti. Podobně americké síly "špehovaly" Rusy v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. 

Přítomnost amerických sil se zatím nedá srovnat s tou, kterou Evropa zažila za doby studené války, kdy na jejím území figurovala 300 tisíc jednotek. V současnosti je to desetkrát méně. Cvičení v hodnotě 40 milionů dolarů, nazvané Sabre Guardian, které je zároveň největším v Evropě v letošním roce, zahrnovalo více než 1000 vojáků a stovky vozů, které najely kolem 1 200 kilometrů po celé Evropě, což odpovídá jízdě ze Saint Louis do Miami.

Cílem cvičení mělo být zejména posílení koordinace a důvěry mezi Američany a jednotkami východoevropských zemí, které často používají ruské vybavení. "Získali jsme jistou důvěru, že zde nejsme na východním boku NATO sami," uvedl rumunský  brigádní generál Theo Toader.

Cvičení odhalila některé nedostatky, zejména co se týče logistiky. Američané by uvítali větší svobodu pohybu na území Evropy. 

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Kyjev prověřuje zprávy o dobytí Lymanu ruskou armádou, píše BBC

27.05.2022 01:09 Kyjev prověřuje zprávy o ztrátě východoukrajinského města Lyman. O možném dobytí jedné z posledních…

ON-LINE 92. den války: Ruské síly se soustředí na ovládnutí měst v Doněcké…

26.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruské síly se soustředí na plné ovládnutí města Lyman v Doněcké oblasti a na upevnění pozic poblíž…

Dodávky zbraní na Ukrajinu vedou podle Lavrova k eskalaci

26.05.2022 21:14 Aktualizováno Zásobování Ukrajiny západními zbraněmi, které mohou zasáhnout ruské území, povede k nepřijatelné…

Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize, požaduje uvolnění…

26.05.2022 21:06 Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize způsobené válkou na Ukrajině, jako podmínku si…

Ukrajina vyšetřuje na 14 tisíc obvinění z válečných zločinů spáchaných…

26.05.2022 17:40 Ukrajinská prokuratura vyšetřuje bezmála 14.000 obvinění z válečných zločinů spáchaných ruskými…

Ukrajinští velitelé připustili těžkou situaci na bojišti, vyzvali k…

26.05.2022 16:24 Ukrajinští velitelé dnes připustili těžkou situaci na bojišti a vyzvali západní partnery k dodávkám…

Dvěma ruským vojákům hrozí na Ukrajině dvanáctiletý trest

26.05.2022 14:47 Dvanáct let odnětí svobody žádá obžaloba pro dva ruské vojáky, kteří čelí obvinění, že se na…

Putin mluvil o rozvoji vztahů se spojenci, dopad sankcí zlhečoval

26.05.2022 14:28 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské…

Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25

26.05.2022 14:17 Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25 sovětské konstrukce, oznámil dnes na…

Odchod Johnsona kvůli večírkům si žádají další straničtí kolegové

26.05.2022 12:52 Nejméně tři poslanci britské Konzervativní strany vyjádřili nedůvěru v premiéra Borise Johnsona…

Související:

Právě se děje

reklama