Islámský radikalismus nás bude trápit dalších dvacet let, varuje bývalý šéf MI5. Je to generační problém

Newport - IS se usilovně snaží o šíření hrůzy na Západě. Bezpečnostní a zpravodajské služby se mu v nemenší míře v tom snaží zabránit. Jejich tlak nutí IS vyvinout stále sofistikovanější metody, jak uniknout jejich zraku. FBI nedávno odhalila tajný plán IS, který zahrnuje velšskou IT firmu, informuje server Middle East Eye.

Terorismus, ilustrační foto
doporučujeme

Spojení se objevilo v souvislosti s případem Mohameda Elshinawyho, amerického stoupence IS, který byl zatčen v roce 2015. Elshinawy byl odsouzen Marylandským soudem za to, že se pokusil o útok v USA, k čemuž mu měly dopomoci finanční příspěvky ( téměř 9 000 dolarů) od bangladéšských společností a velšské firmy Ibacstel Electronics. Elshinawy podle dokumentů FBI předstíral, že kupuje od Ibacstel tiskárny Canon, aby zakryl platby, které dostával prostřednictvím služby PayPal.

Podle nedávno vydaných dokumentů FBI, podané na americkém federálním soudu v Baltimoru, Elshinawy je součástí globální sítě táhnoucí se od Bangladéše až do velšského města Newport, která byla řízena dnes již mrtvým vrchním operativcem IS v Sýrii, Sifulem Sujanem. Sujan, britský vzdělávací počítačový expert, který původně pocházel z Bangladéše, založil Ibacstel a několik přidružených společností se svým bratrem před tím, než odjel do Sýrie, aby se stal jedním z nejlepších kybernetických expertů IS.

Sujanův bratr Ataul Haque (34 let) a ředitel společnosti Abdul Samad (26 let), v rozhovoru pro Middle East Eye odmítli, že by byli nějak participovali v Sujanových aktivitách. Tvrdí, že jsou proti IS a že nevěděli o tom, že Sujan se chystá k němu přidat v Sýrii, když opustil Wales aby v roce 2015 založil pobočku podniku v Turecku nebo že připravuje finanční prostředky na útoky v USA.

Samad, který byl osvobozen od obvinění britskou policií v prosinci 2015, připustil, že byl „naivní" ve svém jednání se Sujanem. Práce ve firmě byla jeho první práce v oblasti IT a on se prý prováděl pouze legitimní finanční operace a nakupoval pouze legitimní vybavení. Uvědomoval si, že Sujan má radikální názory, ale nesdílel je. Sám se nicméně zajímal o IS, podle jeho slov proto, aby podnikl protiopatření proti těm, co ho chtěli zlákat na stanu IS. „Lidé, kteří cestují do Sýrie, nemyslí na lidi, které zde zanechávají,“ řekl.

Totéž tvrdí Haque. „Následovali jsme jeho pokynů. Nevěděl jsem, co se to děje, vůbec jsem nevěděl, co on dělá,“ řekl a dodal, že „pokud jsme udělali něco a já neříkám, že jsme to udělali, udělali jsme to jako zaměstnanci společnosti." Po smrti svého bratra, zabitého v Sýrii v roce 2015 americkým dronem, se přestěhoval do Španělska. Několik členů rodiny bylo zatčeno v Bangladéši ve stejnou dobu, kdy došlo k zatčení Samara. Haque tvrdí, že jeho otec zemřel ve vazbě. „Celá rodina tímhle trpí,“ řekl. „Jsem normální muslim, nepodporuji Islámský stát."

Oba mužové ale významně figurují v dokumentech FBI. Podle FBI několik zaměstnanců společnosti Ibacstel ve Walesu na základě instrukcí od Sujana posílali peníze Elshinawymu a kupovali vojenské vybavení pro přepravu do Turecka. Toto vybavení skládající se z protisledovacích zařízení bylo odesláno společnosti Ahmeta Bayaltuna, který podle ruských tajných služeb zásobuje IS přes syrské hranice. Turecko takové obvinění odmítá, ale  turecká média v roce 2015 uvedla, že Bayaltunovo jméno bylo nalezeno na balících nacházejících se v budově opuštěné IS v syrsko-tureckém pohraničním městě Tal Abyad.

Podle bezpečnostních expertů je tento příklad významný, neboť se jedná o první trestní stíhání v souvislosti s převodem finančních prostředků k příznivcům IS v USA a odhaluje, jak IS operuje v rámci méně regulovaných finančních kanálů a menších finančních podvodů. Profesor Anthony Glees, ředitel Centra pro bezpečnostní a zpravodajské studie na univerzitě v Buckinghamu, uvedl, že případ „znepokojující,“ protože Sujan byl občanem Spojeného království, šel na britskou univerzitu a stal se odborníkem v IT dovednostech. „Ačkoli on sám je nyní mrtvý, zdá se, že reprezentuje samotný druh rekruta který Islámský stát potřebuje, pokud má rozkvést poté, co fyzická entita islamismu je zničena,“ říká Glee.

Generace džihádistů

Glees odkazuje na slova bývalého ředitele MI5 Jonathana Evansa, podle něhož bitva proti IS a podobným skupinám je „generačním problémem," a že Spojené království jej bude řešit dalších 20-30 let.  Jeho slova jsou potvrzována dalšími studie a nejenom co se týče Anglie. Francouzský sociolog a orientalista Oliver Roy si všímá, že takřka všichni islámští radikálové páchající teroristické útoky, jsou buď druhá generace islámských imigrantů nebo jsou to „nativní“ konvertité. Podle něj neexistují prakticky žádní džihádisté „první generace" (včetně nedávných příchozích), ale též žádní džihádisté „třetí generace".

Konvertité i druhá generace sdílí revoltu proti náboženství jejich otců, které považuje za příliš konformní a kompromitované přijetím západních či synkretických prvků, tvrdí Roy. Podle něj je dnešní radikální hnutí primárně mládežnických hnutím, ne nepodobným Maoistickým hnutím ikony bořících mladých působících v Číně i Francii. Jeho generační kořeny dosvědčuje nadměrný počet sourozenců, kteří jsou členové teroristických skupin.

Jejich touha očistit náboženství nicméně neznamená, že jsou tito radikálové více náboženští než jejich rodiče. Svou náboženskou příslušnost začínají vyhroceně „řešit“ až po sekulárním životu plným radovánek typických pro mladou kulturu – návštěvy klubů, pití alkoholu, nezávazný sex. Jejich konverze k náboženství nevznikla uvnitř jejich komunity, ale mimo ní a často jejím spouštěčem je jejich známý, který nemá žádné náboženské vzdělání, ale je dostatečným alfa samcem. Většina těchto mladých též byla účastna drobných kriminálních aktivit. Případ Sujana však ukazuje, že šíře drobných kriminálních aktivit je širší, než se zdá a zahrnuje i ty muslimy, co jsou považováni za perspektivní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech proti Lukašenkově inauguraci bylo zatčeno 364 lidí

24.09.2020 11:52 Aktualizováno Při protestech proti inauguraci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bylo zadrženo 364 lidí.…

Doma zemřelo od června o 10 tisíc Britů více než v minulých letech. Je na…

24.09.2020 11:21 Od poloviny června zemřelo doma o deset tisíc obyvatel Británie více, než v předchozích letech.…

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama