Hrozí Putinovi konec kariéry? Profesor odhaluje, proč se Rusové ve skutečnosti bouří

Moskva - Západní média se ku nespokojenosti některých ruských, provládních médií rády zabývají a informují o protestech v Rusku. Zvláštní pozornost se dostává opozičnímu politikovi Alexeji Navalnyjovi, s jehož osobou bývají protesty spjaty. Vlivem jeho osobnostmi mají západní média tendenci vykreslovat ruské protesty jako znak nespokojenosti Rusů s Putinovým režimem. Podle Alfred B. Evans Jr., emeritního profesora na katedře politologie Kalifornské státní univerzitě, argumentuje na stránkách The Washington Post, že tento politický výklad je zavádějící a prakticky se nehodí na většinu protestů, které jsou mnohem osobnější povahy. Uvádí pět typů protestů, které se týkaly denních záležitostí Rusů.

Na demonstracích proti Putinovi byly zatčeny desítky lidí (29.4.2017).

1. Ruští občané protestují proti kriminálním obchodům s byty

Realitní podvody se údajně týkaly více než půl milionu Rusů, kteří investovali do nových bytů. Některé společnosti shromáždily finanční prostředky od "akcionářů" v těchto budovách a slíbily, že vybudují vlastnické byty - poté zmizely bez toho, aby je začaly stavět nebo vrátily peněz. Skupiny obětí požádaly o pomoc místní, provinční a národní orgány a uskutečnily veřejné demonstrace, ale vláda splnila jen velmi málo z jejich požadavků.

2. Zemědělci protestují proti zabírání půdy

Mnozí zemědělci v Krasnodaru a Stavropolu v jižním Rusku si stěžují, že velké zemědělské podniky si nárokovaly ty části půdy, kde pěstovali a o kterých si mysleli, že je vlastní. V srpnu 2016 někteří farmáři zamířili do Moskvy, ale místní policisté a federální úředníci zablokovali trajekty. Touha zemědělců k setkání s prezidentem Vladimirem Putinem nebyla uspokojena a národní legislatura jim neposkytla nápravu.

3. Řidiči náklaďáků protestují proti silniční dani z roku 2015

Podle nového zákona zavádějícího novou vnitrostátní daň, těžké náklaďáky musí platit mýtné ve vztahu k počtu kilometrů, které ujedou na federálních dálnicích. Protesty řidičů vozidel mají formu pomalu se pohybujících konvojů velkých nákladních automobilů na hlavních trasách, včetně dálnic kolem Moskvy. Vláda se zapojila do rozhovorů se zástupci řidičů náklaďáků a udělala některé ústupky, ale řidiči stále požadují zrušení daně.

4. Motoristé protestují proti porušování řidičských pravidel

Společnost Blue Buckets Society je občanská skupina založená v roce 2010 v reakci na chování ruských politických a ekonomických elit, které obvykle porušují pravidla, jenž musí dodržovat většina řidičů. Někteří Rusové si na střechy svých automobilů nalepili modrý plastový kbelík, který napodobuje modré blikající světlo oficiálních vozidel v gestu protestu proti nebezpečné jízdě a pomalé dopravě, ke které dochází, když taková vozidla jsou na silnici.

Blue Buckets Society a další motoristické organizace nedávno rozšířily své protesty proti parkovacím zónám a poplatkům za ně v Moskvě a dalších ruských městech. Tyto parkovací zóny se rozšířily mimo centrální městskou zónu. Mnozí obyvatelé Moskvy též protestují proti činům velkých úředníků v oblasti parkování a proti velkým nákladům na znovuzískání vozidel odtažených za porušení parkovacích pravidel.

5. Moskevští obyvatelé protestují proti demolici stovek tisíc bytů

Od února se objevila bouřlivá debata o demolici bytů v Chruščově v Moskvě. Starosta Sergej Sobjanin v únoru oznámil plán na demolici a nahrazení stovek tisíc bytů z Chruščovovy éry. Pro usnadnění rozsáhlého projektu "renovace" byl v dolní komoře parlamentu představen navrhovaný zákon, který by dovoloval městské vládě donutit obyvatele bytu, aby se během 60 dnů odstěhovali. Jakékoli právní námitky by byly omezeny na stížnosti na podlahovou plochu v jejich novém bytě - nikoli na umístění nové budovy, kvalitu stavby nebo tržní hodnotu nového bytu.

Návrh vyvolal bouřlivou diskuzi a nevoli. Někteří lidé žijící ve starých bytech se nechtěli přesídlit, protože jejich stavby byly v uspokojivém stavu a upřednostňovaly pobyt na výhodném místě. Pro mnoho Rusů navrhovaný zákon byl útok na jejich soukromé vlastnictví, a to navzdory pokusům městských úředníků a národní vlády ujistit každého, že by jejich majetková práva byla ochráněna. Oponenti navrhovaného zákona uspořádali protest 14. května 2017 v Moskvě, kterého se zúčastnilo více než 20 000 lidí. Nespokojenost veřejnosti donutila představitele města i národní vládu, aby provedli řadu revizí právních předpisů než byl zákon schválen parlamentem a podepsán Putinem.

Komplexnost protestů

Podle Evanse všechny uvedené příklady indikují, že velká část protestů v Rusku se týká konkrétních politických záležitostí, které hrozí narušením každodenního života velkého počtu občanů. Hlavním cílem široké škály protestních hnutí je obrana vlastnictví a užívání drobného soukromého majetku, nikoliv obrana demokracie obecně. Pro většinu těchto protestantů Putin není nepřítel, ale někdo, po kom žádají, aby zasáhl.

Že protesty v Rusku reflektují složitější situaci, než ji vykreslují západní média, podle Evanse naznačuje to, že moskevské protesty proti demolici domů si udržely distanc od protestů proti Putinovi. Tyto protesty byly uspořádány v reakci na YouTubové video natočené Navalnyjem a jeho Nadací pro boj proti korupci, ve kterém se tvrdí, že premiér Dmitrij Medveděv shromáždil „korupční říši" luxusních nemovitostí, jachet a vinic.  

Podle indexu vnímání korupce Transparency International z roku 2016 se Rusko řadí na 131 místo ze 174 zemí se skórem 29 ze 100. Skóre země je založeno na 100bodové stupnici, kde nula znamená, že veřejný sektor země je považován za „velmi zkorumpovaný," zatímco skóre 100 označuje velmi čistý veřejný sektor.

Zpěvačka Horká se chtěla nakazit, pak covidu podlehla. Jste odpad, vzkázal…

17.01.2022 13:05 Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Ministr kultury Martin Baxa dnes rezignoval na funkci primátora Plzně,…

17.01.2022 10:50 Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes rezignoval na funkci primátora Plzně. Už loni v listopadu…

Podle příznaků se varianta koronaviru omikron od delty nepozná, tvrdí…

17.01.2022 16:56 Jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá, méně častá…

Svaz pacientů ČR dnes jmenoval Ratha ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu

17.01.2022 14:06 Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Evropě hrozí dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

17.01.2022 22:04 Aktualizováno Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se…

KOMENTÁŘ: Moskva zkresluje historii. Vkládá do úst NATO tvrzení, která…

17.01.2022 22:00 Aktualizováno Vztahy mezi Ruskem a Západem se v posledních týdnech stále více točí okolo snahy Moskvy získat…

Johnson věděl o večírku během lockdownu, tvrdí jeho bývalý poradce

17.01.2022 21:21 Britský premiér Boris Johnson podle svého bývalého poradce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v…

Ničeho nelituji, řekl Navalnyj rok po svém návratu do Ruska a zatčení

17.01.2022 19:14 Přední ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes prohlásil, že ničeho nelituje. Učinil tak přesně…

Britská policie zatkla dva mladistvé v souvislosti se zadržováním rukojmí…

17.01.2022 18:42 Aktualizováno Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské…

Djokovič přistál po nedělní deportaci z Austrálie v Bělehradě

17.01.2022 13:17 Tenista Novak Djokovič přistál po nedělní deportaci z Austrálie v Bělehradě. Prvního hráče…

Premiér Johnson si prý myslel, že party v jeho sídle je jen pracovní…

17.01.2022 10:12 Britský premiér Boris Johnson by si podle ministra školství přál, aby se nezúčastnil večírku ve…

Porošenko se hodlá vrátit v pondělí na Ukrajinu, i když mu hrozí zatčení

16.01.2022 18:20 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes prohlásil, že se hodlá vrátit v pondělí na…

Ukrajina viní Rusko z rozsáhlého kybernetického útoku a tvrdí, že na to má…

16.01.2022 16:39 Ukrajina má důkazy, že za rozsáhlým kybernetickým útokem na systémy státních úřadů stálo Rusko. S…

Zhruba 180.000 lidí v Rusku je kvůli počasí bez elektřiny

15.01.2022 13:12 Kolem 180.000 lidí v Rusku je kvůli nepříznivému počasí bez dodávek elektrické energie. Uvedla to…

Související:

Právě se děje

reklama