Světový unikát: V Černobylu žijí radioaktivní psi

Nejeden majitel čtyřnohého mazlíčka si při pohledu na všechnu nevybitou energii, kterou jejich pes má, povzdychne, že má asi radioaktivního psa. Psi, kteří se probíhají po uzavřené zóně v okolí černobylské elektrárny, však skutečně radioaktivní jsou.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Psi
doporučujeme

Snad každý ví o tom, že 26. dubna 1986 explodoval reaktor jaderné elektrárny Černobyl na území Ukrajiny. Po výbuchu přišla továrna o střechu a na okolí se snesl radioaktivní mrak. Mnoho obětí zemřelo a spousta dalších ještě žije s následky.

Kvůli radioaktivitě se Černobyl a jeho okolí, což bylo asi 120 000 lidí, muselo evakuovat během přibližně 30 hodin od výbuchu. To byl ohromně rychlé a ve spěchu a panice lidé zapomněli tisícovky psů, kteří zůstali opuštění. Uzavřená oblast černobylské jaderné elektrárny slouží jako domov téměř tisícovce psů, kteří jsou potomky zapomenutých mazlíčků.

Týmy trénovaných veterinářů se v rámci nového projektu zvaného „Psi Černobylu“ vydávají do Uzavřené oblasti černobylské jaderné elektrárny. Tam mají kastrovat, očkovat a celkově se postarat o zdraví toulavých psů, kteří žijí v okruhu 30 kilometrů od elektrárny.

Program patří pod americkou neziskovou organizaci Clean Futures Fund (CFF). Kromě výše zmíněné péče psi dostávají elektronické známky a specializované obojky, které monitorují radiaci. Díky nim by výzkumníci měli být schopni spolupracovat s místní samosprávou na porozumění toho, jak moc je areál radioaktivní.

„Byli jsme tu asi 3 a půl týdne a už jsme vykastrovali a naočkovali přes 300 psů a koček,“ uvedl Lucas Hixson pro IFL Science. Hixscon je spoluzakladatelem CFF. „Kočky děláme taky. Pokud to má vaječníky či varlata, jsme ochotni to vykastrovat.“

Jedná se prý i o otázku bezpečí pracovníků a turistů. V okolí Černobylu je bohatý turistický ruch a zvířata byla vystavena nemocem, jako je vzteklina. Veterináři se chtějí ujistit, že je případná interakce se psy bezpečná.

Podle odhadu CFF více než 250 psů žije v okolí elektrárny, minimálně 225 psů se potuluje po ulicích bývalého sovětského města a další stovky žijí v okolní přírodě. Velká část těchto psů trpí podvýživou a hrozí jim nemoci, především vzteklina od jiných psů a zvířat. CFF navíc tvrdí, že se v okolí nepohybují zvířata starší 8 let, takže život je pro ně asi dost těžký.

Ačkoliv byla zóna zcela opuštěná, navštěvují ji tisíce vědců, pracovníci bezpečnosti, dělníci a také turisté. Dá se předpokládat, že tito psi přežili tak dlouho jen kvůli jídlu a péči, které jim dodali lidé pracující v okolí města. Ti bývají k vidění, jak psy krmí a hrají si s nimi.

Okolí Černobylu je stále plné radioaktivity. Podle studie z roku 2016 měli hlodavci z Černobylu velké množství oční kataraktů způsobené ozářením. I přesto však zvířata v okolí žijí. Podle studií okolí Černobylu tam žije velké množství vlků, divokých prasat, lišek a psíků mývalovitých.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Ruska bylo transportováno přes 50 dětí islamistů, akci nařídil Putin

20.04.2019 18:18 Od loňského prosince bylo do Ruska ze Sýrie a Iráku přepraveno přes 50 dětí ruských občanů, kteří…

Muž vařil ženě večeři a zkazil ji. To, co následovalo, šokovalo i policii

20.04.2019 16:47 Každému, kdo občas vaří, se někdy stane, že se jídlo nepovede. Většinou ale má partner či partnerka…

Rozsáhlý požár sežehl jihovýchod Ruska, zasáhl rezervaci. Stovky lidí…

20.04.2019 14:41 Značné škody způsobil rozsáhlý požár, který se v pátek rychle rozšířil v Zabajkalském kraji na…

TASS odtajnil na internetu průvodce táborů Gulag

20.04.2019 13:33 Aktualizováno Ruská státní agentura TASS zpřístupnila na internetu soubor informací a archivních dokumentů, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama