Proč muslimové nenávidí skupinu Allah-Las? Nechceme nikoho urazit, brání se muzikanti

Los Angeles - Americká skupina Allah-Las se už od svého založení před téměř 10 lety musí bránit útokům na své jméno. Se současnou vyhrocenou situací v Evropě musel být kvůli riziku nedávno odvolán jejich koncert v Nizozemsku. Včera při byl při jejich vystoupení v sousedním Polsku zraněn policista. Muzikanti tvrdí, že nemají v úmyslu nikoho urážet, ani se posmívat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Skupina Allah-Las na koncertě v Oslu (Tore Sætre / Wikimedia)

Evropská půda je v posledních dnech horká pro hudební skupinu Allah-las, která vznikla v roce 2008 v americkém Los Angeles. Nejdříve zrušený koncert v Holandsku, již dříve neuskutečněné vystoupení v Turecku a nyní pobodaný policista v Polsku. Propojení incidentů se zatím plně neprokázalo, ale spekulace stačí.

Všechno se přitom točí kolem kontroverzního jména kapely, které už od jejího založení budí velký rozruch. V posledních letech však ještě více, než kdy předtím. A jak si vlastně jméno vybrali? Chtěli něco duchovního, ale v životě by je nenapadlo, že by si to někdo vyložil jako posměch své víře.

„Dostáváme e-maily od muslimů z celého světa, píší nám, že je naše jméno uráží. To však vůbec nebyl náš záměr,“ brání se zpěvák kapely Miles Michaud. „A tak jim všem na zprávy odpovídáme a vysvětlujeme jim důvody, pro zvolení toho jména. Většina z nich to pochopí,“ řiká zpěvák.

V Turecku na koncert nedošlo proto, že promotér vystoupení se necítil dobře. V Nizozemsku bylo zrušeno kvůli tipu, který upozorňoval na velkou pravděpodobnost teroristického útoku. „Jaká jiná je alternativa?“ ptá se kytarista Pedrum Siadatian. „Máme už to jméno tak dlouho, že už ho snad ani nemůžeme změnit. Nefungovalo by to. Ale moc nad tím nepřemýšlíme, rozumíte - žádné výčitky,“ popsal Siadatian.

Jméno je také pokývnutí směrem ke slavné skupině The Shangri-Las. Zatímco "shangri-la" je mýtická buddhistická utopie, která je podle hudebníků odkazem na kalifornský kýč, jejich jméno směřuje na orientalismus, který v místě svého vzniku vidí.

Skupina Allah-Las hraje rock, který spoléhá především na kytary a hodně odkazuje do 60. let. Je tam patrné ovlivnění velikány jako jsou The Doors The Byrds. Zatím vydala tři alba a patří i mezi oblíbence hudebních kritiků. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chladnokrevné monstrum? Poslední dny Stalina jsou zahaleny tajemstvím

15.12.2018 18:53 Aktualizováno Josif Stalin, vlastním jménem Josif Vissarionoviče Džugašvili, vládl sovětskému impériu neomezenou…

Špiónku Butinovou v USA mučili? Moderní politická inkvizice, soptí Rusko

15.12.2018 16:32 Aktualizováno Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že chápe rozhodnutí Marije Butinové přistoupit na…

Zloději útočí na potopené antické lodě u Albánie, poklady zmizely beze…

15.12.2018 14:46 Často odpočívaly celá staletí na dně Jaderského a Jónského moře, plné bohatství pokrytého mušlemi.…

"Sypete nám sůl do ran!" Na Rusko se valí kritika kvůli letu MH 17

15.12.2018 00:01 "Dne 17. července 2014 jsem ztratil bratra, jeho ženu a jeho syna. Byli mezi 298 nevinnými oběťmi,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama