Proč muslimové nenávidí skupinu Allah-Las? Nechceme nikoho urazit, brání se muzikanti

Los Angeles - Americká skupina Allah-Las se už od svého založení před téměř 10 lety musí bránit útokům na své jméno. Se současnou vyhrocenou situací v Evropě musel být kvůli riziku nedávno odvolán jejich koncert v Nizozemsku. Včera při byl při jejich vystoupení v sousedním Polsku zraněn policista. Muzikanti tvrdí, že nemají v úmyslu nikoho urážet, ani se posmívat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Skupina Allah-Las na koncertě v Oslu (Tore Sætre / Wikimedia)
doporučujeme

Evropská půda je v posledních dnech horká pro hudební skupinu Allah-las, která vznikla v roce 2008 v americkém Los Angeles. Nejdříve zrušený koncert v Holandsku, již dříve neuskutečněné vystoupení v Turecku a nyní pobodaný policista v Polsku. Propojení incidentů se zatím plně neprokázalo, ale spekulace stačí.

Všechno se přitom točí kolem kontroverzního jména kapely, které už od jejího založení budí velký rozruch. V posledních letech však ještě více, než kdy předtím. A jak si vlastně jméno vybrali? Chtěli něco duchovního, ale v životě by je nenapadlo, že by si to někdo vyložil jako posměch své víře.

„Dostáváme e-maily od muslimů z celého světa, píší nám, že je naše jméno uráží. To však vůbec nebyl náš záměr,“ brání se zpěvák kapely Miles Michaud. „A tak jim všem na zprávy odpovídáme a vysvětlujeme jim důvody, pro zvolení toho jména. Většina z nich to pochopí,“ řiká zpěvák.

V Turecku na koncert nedošlo proto, že promotér vystoupení se necítil dobře. V Nizozemsku bylo zrušeno kvůli tipu, který upozorňoval na velkou pravděpodobnost teroristického útoku. „Jaká jiná je alternativa?“ ptá se kytarista Pedrum Siadatian. „Máme už to jméno tak dlouho, že už ho snad ani nemůžeme změnit. Nefungovalo by to. Ale moc nad tím nepřemýšlíme, rozumíte - žádné výčitky,“ popsal Siadatian.

Jméno je také pokývnutí směrem ke slavné skupině The Shangri-Las. Zatímco "shangri-la" je mýtická buddhistická utopie, která je podle hudebníků odkazem na kalifornský kýč, jejich jméno směřuje na orientalismus, který v místě svého vzniku vidí.

Skupina Allah-Las hraje rock, který spoléhá především na kytary a hodně odkazuje do 60. let. Je tam patrné ovlivnění velikány jako jsou The Doors The Byrds. Zatím vydala tři alba a patří i mezi oblíbence hudebních kritiků. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němečtí lékaři zažili zajímavý porod: Po 15 letech se opět narodila…

19.07.2019 19:26 V Německu se po 15 letech narodila siamská dvojčata. Srostlí sourozenci přišli na svět ve čtvrtek v…

Kosovský premiér podal demisi. Čelí podezření z válečných zločinů

19.07.2019 18:57 Aktualizováno Kosovský premiér Ramush Haradinaj dnes podal demisi poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v…

S rockerem, či Tymošenkovou? Zelenského tým se poohlíží po koaličním…

19.07.2019 15:49 Pokud bude strana prezidenta Volodymyra Zelenského po nedělních parlamentních volbách hledat…

Ruský hokejista se odvážil zkritizovat Putina, je z toho pozdvižení

19.07.2019 14:13 Pozdvižení v ruských médiích dnes vyvolal rozhovor uctívaného ruského hokejisty Artěmije Panarina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama