Planeta Země pláče. Touha po zisku vede k ekologické krizi, kážou papež a patriarcha

Vatikán - Nejvyšší představitelé římskokatolické a ortodoxní církve se shodli, že ekologickou krizi způsobuje nezodpovědné nakládání se zdroji planety a bezbřehá touha po zisku. Duchovní jsou dle dnes zveřejného prohlášení přesvědčeni, že člověk zaujal vůči přírodě "morálně úpadkový" přístup.

Přidejte svůj názor

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

"Země nám byla svěřena jako úžasný dar a odkaz, za který všichni sdílíme zodpovědnost," napsali papež František a konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. v textu zveřejněném na webu Radio Vaticana.

"Naše nenasytná touha manipulovat a kontrolovat omezené zdroje planety a naše chtivost neomezeného zisku na trzích - to vše nás odcizilo původnímu účelu stvoření. Již nerespektujeme přírodu jako sdílený dar, považujeme ji za soukromý majetek," poznamenali u příležitosti Světového dne modliteb za péči o stvoření.

"Naléhavě vyzýváme všechny odpovědné osoby, aby vyslyšely pláč Země a řešily potřeby marginalizovaných, ale především aby reagovaly na prosbu miliónů (lidí) a podpořily světový konsensus pro uzdravení našeho zraněného stvoření," napsali na závěr prohlášení. Trvalé řešení ekologické krize vyžaduje kolektivní spolupráci založenou na upřednostnění solidarity, dodali.

Agentury AP a Reuters připomínají, že prohlášení se sice výslovně neobrací na žádnou zemi ani osobu, ale přichází poté, co nový americký prezident Donald Trump ohlásil odchod Spojených států z Pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Prý představuje pro USA neúměrnou finanční zátěž.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální…

Kosovo vyšetřuje "otrávené" volební lístky ze Srbska. Kauza může skončit…

15.10.2019 11:00 Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska…

Ruská policie opět vtrhla do kanceláří Navalného. Politická pomsta Kremlu?

15.10.2019 09:51 Ruská policie dnes ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama