Ukrajinská tajná služba SBU údajně dva dny mučila "vlastizrádkyni"

Kyjev - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ukrajinská tajná služba SBU po dva dny věznila a mučila ženu, podezřelou ze spáchání vlastizrady. Není to poprvé, co renomovaná zahraniční organizace obviňuje ukrajinskou tajnou službu z mučení. 

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Ukrajinka (29) žijící v Moskvě Darija Mastikaševová podle organizace přijela minulý měsíc do vlasti za synem a matkou žijící v okolí města Dnipro (dříve Dněpropetrovsk). Když se chystala na zpáteční cestu do Ruska, zadrželi ji zamaskovaní a ozbrojení agenti SBU. Příbuzní tvrdí, že o ní dva dny neměli zprávu. Později byla obviněna z vlastizrady a soud v Dnipru na ni uvalil vazbu.

Organizace na svém webu zveřejnila snímek mladé ženy s výraznou podlitinou na oku. „Ukrajinské úřady by měly neprodleně vyšetřit zprávy o tom, že Mastikaševová byla nezákonně vězněna a podrobena mučení," uvedl Hugh Williamson z HRW. SBU nařčení odmítla jako „neopodstatněné" a jako ruskou propagandu.

Obhájce ale tvrdí, že agenti přinutili jeho klientku, aby před kamerou přečetla doznání, že pracovala pro ruskou tajnou službu FSB s úkolem verbovat veterány bojů se separatisty na východě Ukrajiny, aby podnikli teroristické útoky v Rusku, ze kterých FSB hodlá obvinit ukrajinské úřady.

Tajná služba ale kritiku odmítá. „SBU působila a působí výlučně v rámci zákona," uvedla mluvčí SBU, podle které jsou obvinění na adresu ukrajinské tajné služby naprosto neodůvodněná. Za vším je podle ní ruská propaganda, která se snaží vybřednout z neúspěchu FSB při plánování „ukrajinských" teroristických atentátů. SBU se proto zdrží dalšího komentáře.

Šéf SBU 17. srpna ohlásil, že se podařilo zmařit ruský plán záměru využít bývalé veterány k fingování atentátů. Ve vazbě kvůli tomu skončili dva podezřelí verbíři.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 15:08 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama