V Bosně doutná vážný rozkol: Srbská část schválila rezoluci proti vstupu do NATO

Banja Luka - Srbská část Bosny a Hercegoviny chce znemožnit vstup země do NATO, dnes proto schválila nezávaznou deklaraci vojenské neutrality. Severoatlantická aliance je mezi bosenskými Srby nepopulární, zatímco ve zbytku země má jasnou podporu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Bosna a Hercegovina je rozdělena na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, o vojenských záležitostech ale rozhoduje centrální vláda v Sarajevu. Ta dlouhodobě označuje připojení k EU a NATO za strategické priority země.

Bosenští Srbové tvořící necelou třetinu populace však mají blíže k Rusku. "Národní shromáždění RS se rozhodlo vyhlásit vojenskou neutralitu (...) v souvislosti se současnými vojenskými aliancemi až do uspořádání referenda za účelem utvoření definitivního stanoviska," sděluje rezoluce schválená těsnou většinou bosenskosrbských poslanců.

Místní nacionalistický prezident Milorad Dodik opakovaně říká, že případný vstup do NATO musí schválit obyvatelé srbské části, přestože podle bosenské ústavy lze podobná rozhodnutí činit pouze na celostátní úrovni.

"Tato rezoluce není závazná a představuje pouze stanovisko k tématu," řekla agentuře Reuters analytička Tanja Topićová. "Nemyslím si, že by RS mohla jakýmkoli způsobem promlouvat do rozhodování o vstupu do jakékoli vojenské aliance, protože jde o entitu v rámci bosenského státu, který je v tomto směru jedinou autoritou," řekla.

Bosňácký viceprezident RS Ramiz Salkić ale agentuře AP řekl, že deklarace je "nebezpečnější, než by se mohlo zdát". Ve zřejmé narážce na Rusko dodal, že vyhlášení dokládá, jak lídři bosenských Srbů podléhají "pokynům" zahraniční síly, která se snaží destabilizovat Balkán, a rozšířit tak svůj vliv na Evropu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový koronavirus mutuje. Už 17 mrtvých, strach z nákazy v Evropě roste

22.01.2020 16:56 Aktualizováno Počet obětí nákazy novým koronavirem stoupl v čínské provincii Chu-pej na 17. Informovala o tom…

Putina čeká nabitý den, návštěvu Izraele musí zkrátit

22.01.2020 16:20 Ruský prezident Vladimir Putin zkrátil plánovanou dvoudenní návštěvu Izraele na jeden den. S…

Trump v Davosu překvapil. Rád by si vyslechl projev Thunbergové

22.01.2020 15:30 Americký prezident Donald Trump dnes před odjezdem z 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF)…

Rusko má nového generálního prokurátora. Nesmí dopustit carské manýry,…

22.01.2020 11:13 Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, dnes schválila jmenování policejního generála Igora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama