Pivo bude, řekl Putin po jednání se Zemanem. Česku daroval vzácný dokument ze 17. století

Soči - Za obsažnou a otevřenou označil dnes ve vystoupení před novináři ruský prezident Vladimir Putin dnešní besedu s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ocenil pozitivní vývoj zejména vzájemných hospodářských a obchodních vztahů. Šéf Kremlu daroval České republice vzácný tisk.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).
doporučujeme

Předmětem jednání byla kooperace v energetice včetně jaderné a průmyslu, zejména automobilovém, řekl Putin. Rozhovor se týkal i humanitární spolupráce, dodal a zvlášť zdůraznil vděčnost ruské strany za udržování hrobů sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války.

Putin Zemana seznámil s ruským pohledem na řešení ukrajinské krize. Oba státníci se podle ruského prezidenta shodli na nezbytnosti normalizace styků mezi Evropskou unií a Ruskem. Nemalá část diskuse byla věnována právě situaci na Ukrajině a v Sýrii. Putin hovořil o pondělní návštěvě syrského prezidenta Bašára Asada v Rusku a o svém středečním plánovaném setkání s prezidenty Turecka a Íránu Recepem Tayyipem Erdoganem a Hasanem Rúháním. Vysvětlil Zemanovi ruský pohled na řešení východoukrajinské krize.

zdroj: YouTube

Zeman během rozhovorů informoval Putina, že během nynější velké mise českých podnikatelů budou podepsány smlouvy za zhruba 20 miliard korun. Znovu zdůraznil svůj odpor vůči praxi mezinárodních sankcí, a to včetně odvetných sankcí Ruska vůči EU. "Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, nevím, zda se sankce týkají i piva," upozornil český prezident. "Pivo bude," poznamenal Putin.

Zeman vyjádřil naději, že budou pro české badatele otevřeny ruské archivy, které by mohly osvětlit některé aspekty společných dějin. Uvedl, že během návštěvy odevzdá státní vyznamenání několika ruským válečným veteránům. V této souvislosti varoval před překrucováním dějin, k němuž se podle něj někteří lidé uchylují. "Jsou to jen ubožáci," řekl český prezident.

Hradní zdroj obeznámený s průběhem rozhovorů ČTK řekl, že jednání prezidentů trvalo asi hodinu. Putin upozornil na zájem ruské strany zapojit se do soutěže o budování jaderných energetických objektů v Česku a o dodávku jaderného paliva.

Putin dnes při schůzce se Zemanem daroval České republice vzácný dokument. "Jde o jediné kompletní Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Ve Strahovském klášteře je druhý exemplář, tomu ale chybí šest stran," napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru s tím, že jde o mimořádný dar.

Obnovené zřízení zemské je název pro zemské ústavy Čech a následně Moravy, vydané Habsburky v němčině po potlačení stavovského povstání a nastolující absolutismus na místo dřívějšího stavovského zřízení.

Zda prezident dostal tisk či opsanou verzi originálu, není zřejmé. "Tištěná verze napřed měla podobu německou, přibližně z května 1627. Český překlad nevyšel celý, protože touto ústavou byla češtině určena podřadná role, paralelní vydání české bylo tedy nepotřebné," řekl ČTK historik Petr Voit. Tištěná verze podle něj tehdy mohla vyjít možná v tisícovém nákladu, byla však pro případné zájemce stále drahá.

"Bylo zvykem od minulosti, že se po práci večer sedlo a kniha se opisovala, zároveň tím opisováním se text dostával do paměti. To trvalo ještě 200 let, tento způsob," popsal někdejší způsob předávání textu. "Jestli se do dnešního dne zachovalo zhruba 40 exemplářů tištěné, české nedokončené verze, tak stejné množství, možná i víc, je možné předpokládat i u opisů," uvedl. Přesné množství by bylo možné zjistit jedině rešerší ve veřejných sbírkách. Sám odhaduje, že v Národním archivu či v pražském městském archivu může být po deseti exemplářích. Opisů podle něj může být ještě více, než zachovaných tisků.

Loading...
Vstupte do diskuze (118)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká delegace na okupovaném Krymu? Ukrajina se ozvala

16.09.2019 20:14 Ukrajinská ambasáda v Praze dnes na svém webu vyzvala české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu…

Rusko si brousí zuby na Bělorusko? Chystá se vznik konfederace

16.09.2019 11:17 Rusko a Bělorusko se dohodly na jednotných daních, občanském zákoníku a dalších oblastech…

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama