Skandál v Haagu a ostudný verdikt, komentovala Mladičovo odsouzení srbská média

Bělehrad/Sarajevo - Mezinárodní trestní tribunál v Haagu se zachoval "ostudně" a "skandálně", když odsoudil bývalého generála Republiky srbské Ratka Mladiče na doživotí za válečné zločiny. Tak vylíčila situaci okolo Mladiče srbská televizní stanice Pink. Jak výsledek procesu komentovala srbská média?

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ratko Mladič
doporučujeme

Komerční televize Pink verdikt soudu v Haagu odsoudila.

Šéfredaktor nejčtenějšího srbského deníku Večernje Novosti Miodrag Vučelić prohlásil, že Mladičovi nikdy nebyly dokázány zločiny, za které byl odsouzen. Vučelič se domnívá, že soud v Haagu nikdy neměl úmysl vyšetřit, co se v 90. letech v Jugoslávii dělo, ale chtěl jen "ponížit" a "odsoudit" srbský národ jako zločinecký. 

"Bude to černá kaňka v životě odsouzených lidí, kteří zemřou ve vězení. To mě mrzí, protože to jsou moji blízcí přátelé, ale utěšuje mě alespoň fakt, že většina světa vidí, co se tam (v Haagu) stalo," řekl Vučelič pro TV Pink.

Ratka Mladiče, který by mimochodem vykázán ze soudní síně při čtení rozsudku, protože se rozkřičel na soudce, se zastal i předseda krajně pravicové Srbské radikální strany Vojislav Šešelj.

"Když přišel Mladič do Srebrenice, rozdával dětem čokolády. To ukazuje, že neměl žádné zločinné úmysly," připomněl město, které podle soudu pomáhal Mladič vyhladit. Šešelj dále sdělil, že verdikt považuje za "hanobení" a doufá, že se Mladič odvolá.

Novinář serveru Novi standard Željko Cvijanovič si zase myslí, že Haagský tribunál dostal zadání, aby označil viníka genocidy. Kdyby však před soudem stanuli Tudjman (bývalý chorvatský prezident - pozn. red.) a západní lídři, dopadli by podle něj u soudu daleko hůře.

Srbská komerční televize Prva přinesla také výčet bodů, ze kterých byl Mladič obviněn. Jedná se o genocidu ve Srebrenici, zločiny proti lidskosti v 15 bosenských obcích, pronásledování, vyhlazování, vraždy, deportace a násilné přesuny. Tribunál také obvinil Mladiče za porušení válečného práva v těchto bodech: zabíjení, teror, nezákonné útoky na civilní obyvatelstvo a držení rukojmích.

Politický server Politika poté připomněl důvod Mladičova vykázání, když ten křičel na soudce Alphonse Orieho, že "čte lži". Orie při čtení rozsudku mimo jiné připomínal, že většina obětí byla muslimského vyznání a mnoho muslimských žen bylo srbskými vojáky znásilňováno.

Politika také na svém serveru popsala incident, který se stal dnes ráno před rozsudkem. Podle televize N1 prošel před začátkem procesu kolem příbuzných obětí z Bosny mladík se srbskou vlajkou. Jedna z žen Bakira Hasečičová se pokusila mladíkovi vlajku sebrat.

Pro nizozemskou televizi N1 následně sdělila, že "je smutné, že se dnes oslavují lidé, kteří spáchali ty nejhorší zločiny."

Reportéři televize zastavili i mladíka. Ten vysvětlil, že "má právo na to podpořit generála Mladiče." 

"Neudělal jsem nic špatného," bránil se. "Jsem tu, abych podpořil generála Mladiče. Pokud oni mohou podporovat jeho odsouzení, mohu já podporovat jeho," vysvětlil.

Jedna ze čtenářek serveru Politika, která se podepsala jako "Anabela", si myslí, že soud v Haagu nepřispěje k ničemu dobrému. "Mezinárodní soud v Haagu úplně znehodnotil úkol, kvůli kterému byl založen - vytvořit podmínky pro to, aby se národy usmířily. Místo toho plnil od začátku spiklenecký úkol, a to obvinit srbský národ z nacismu a z genocidy. Mnoho zločinců stejně nebylo obviněno. Nebyl dostatečně vysvětlen případ ve Srebrenici, ani celá válka v 90. letech," zlobí se.

Připomeňme, že Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes odsoudil bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče k doživotnímu trestu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995. Uznal ho přitom vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Lavrov omlouvá Írán? Za sestřelení ukrajinského letadla prý mohly stíhačky

17.01.2020 15:53 Íránskou protivzdušnou obranu v době před nechtěným sestřelem civilního letadla ukrajinských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama