V ruských regionech utlačují úřady stoupence Navalného

Moskva - Úřady v ruských regionech tvrdě zasahují proti stoupencům Alexeje Navalného, kteří tomuto předákovi ruské opozice poskytují prostory pro předvolební setkání. Napsal to dnes opoziční list Novaja gazeta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alexej Navalnyj

Navalnyj se chce příští rok ve volbách ucházet o post hlavy státu, podle volební komise mu to ale znemožňuje pravomocné odsouzení za zpronevěru. Někteří ruští politologové si myslí, že zásahy úřadů povedou k poklesu podpory Navalného v regionech.

Navalnyj na začátku listopadu oznámil, že úřady na příkaz Moskvy odmítají povolovat setkání jeho stoupenců na veřejných místech ve všech velkých i malých městech. Disident se proto rozhodl pořádat předvolební setkání pouze v soukromých prostorách. Podle opozičního listu se tomu ale přizpůsobily také úřady, které teď vyvíjejí tlak na vlastníky těchto prostorů a šéfy štábu Navalného v regionech.

Na začátku listopadu byl například k pěti dnům vězení odsouzen majitel obchodního domu v sibiřském městě Irkutsk, protože pronajal pozemek za obchodním domem Navalného týmu pro soukromou akci. Podle policie šlo ale o veřejné setkání, muž tak byl obviněn z organizace nenahlášeného mítinku.

U výslechu skončil i představitel majitelů obytného domu v Iževsku na východě evropské části Ruska. Na jeho zahradě se v polovině listopadu totiž konalo shromáždění Navalného příznivců. Policie je viní z nepovolených úprav pozemku před shromážděním. Šéf místního štábu Navalného Sergej Urban navíc musel zaplatit pokutu 28.000 rublů (10.300 Kč) za to, že během setkání řekl slovo "mítink", píše list.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

20.11.2018 18:22 Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama