Rusko odvrátilo diplomatický skandál s ČR na poslední chvíli

Moskva - Kommersant píše o kauze kolem článku hájícího sovětskou invazi do Československa v roce 1968, kterou na svých stránkách v úterý zveřejnil web ruské armádní televize Zvezda. Rusku se podle listu při jednáních s prezidentem Milošem Zemanem podařilo vyhnout vážnému diplomatickému skandálu jen díky včasné přípravě.

Dmitrij Medveděv
doporučujeme

Zmíněná stať vyvolala bouřlivou odmítavou reakci české politické scény. Její autor Leonid Maslovskij v ní mimo jiné tvrdí, že sovětská invaze v roce 1968 zabránila státnímu převratu zorganizovanému Západem a zachovala v zemi mír na dalších 20 let. Prezident Miloš Zeman autora označil za "novinářského šílence s vylízaným mozkem".

Podle Kommersantu byl Zeman o obsahu článku obeznámen ve středu na česko-ruském ekonomickém fóru. Jeden z členů Zemanovy delegace ale ČTK řekl, že prezident se o materiálu dozvěděl už v úterý večer.

Kommersant píše, že řada členů české delegace požadovala státní návštěvu na protest ukončit. Zeman se ale rozhodl takto nepostupovat, nýbrž tuto otázku nastolit při jednání s premiérem Dmitrijem Medveděvem. To se podle listu dozvěděli v aparátu ruské vlády a měli čas se na to připravit. "Kdyby se (Zeman) méně zaměřoval na spolupráci s naší zemí, tak by se otočil na podpatku a odjel... Bez ohledu na přípravu (ruské reakce) jednání už tím bylo zatížené," uvedl zdroj listu.

Ruský premiér se na středečním jednání s českým prezidentem od článku, který na webu už dostupný není, na Zemanovu žádost distancoval. Šéf mediální společnosti Krasnaja zvezda, která televizi vlastní, Alexej Pimanov pak uvedl, že televizní redakce je za stanovisko premiéra vděčná a plně ji podporuje. Pimanov dále znovu zdůraznil, že server je diskusním fórem, kde se střetávají různé názory.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama