MOV byla dotlačena k tomu, aby nás vyloučila, hřímají Rusové. Jak snášejí svoje vyloučení z OH?

Moskva - Před týdnem došlo k historické události. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) poprvé v dějinách vyloučil z Olympijských her nějakou zemi za státem řízený doping sportovců. Rusové byli po tomto rozhodnutí zlostí bez sebe, padala ostrá slova, mimo jiné o tom, že s Ruskem si není radno zahrávat, protože má jaderné zbraně. Jak se na situaci dívají ruská média s odstupem, když se emoce uklidnily? Změnilo se něco?

olympiáda

Pokud se něco změnilo, pak jedna drobnost, která Rusy nejspíš potěší, ale z praktického hlediska to nebude žádný velký rozdíl oproti původnímu verdiktu. Tou drobností byla laskavost od předsedy organizačního výboru ZOH 2018 I Hi-boma, který povolil ruským sportovcům start pod svojí vlajkou alespoň na závěrečném ceremoniálu.

"I když ruští sportovci nesmějí startovat pod vlajkou své země v jednotlivých soutěžích, mohou ji nést při závěrečném ceremoniálu, který hry ukončí," uvedl podle ruské agentury Lenta I Hi-bom.

Pomalu se s rozsudkem smířili i oficiální ruští představitelé. Ti včera rozhodli, že Rusko vyšle své "čisté" sportovce na olympiádu do Pchjongčchangu pod olympijskou vlajkou. Pro sportovní server "championat.com" to řekl mluvčí Ruského olympijského výboru Konstantin Vybornov.

"Samozřejmě, že podpoříme všechny ty sportovce, kteří mohou a budou se chtít zúčastnit Olympijských her, ale vyzýváme k tomu, aby se lidé zachovali s respektem i k těm, kteří se rozhodli nejet. Náš výbor finančně podpoří jak první, tak druhou skupinu," uvedl v prohlášení Vybornov.

Tímto rozhodnutím Rusko vyslyšelo přání velké části svých sportovců. Ti v pondělí vystoupili se společných prohlášením, ve které nazvali účast na hrách svým snem. Zároveň podle agentury Lenta slíbili, že každé vítězství "věnují Rusku, kde budou s hrdostí reprezentovat".

Fakt, že Rusové přijali trest, ještě neznamená, že tak učinili s klidem. Agentura Lenta informuje o tom, že "verdikt vyřazení Ruska z Olympijských her byl přijatý MOV pod nátlakem". Tak to alespoň sdělil státní televizi Rossija předseda Ruského olympijského výboru Aleksandr Žukov.

"Rozumím tomu, že nátlak na MOV byl ze strany našich soupeřů a protivníků kolosální. Mohu potvrdit, že takový tlak byl už před OH v Riu od celkem 19 států. Dnes už téměř všichni sportovci, experti, novináři ze všech koutů světa vyvíjejí neskutečný tlak na rozhodnutí MOV," řekl pro televizi.

Podle názoru hlavy Ruského olympijského výboru čelí Rusko nespravedlivé situaci. Dokládá to na příkladu mladých závodnic. "Tak například osmnáctiletá krasobruslařka Jevgenija Medvěděvová nebo patnáctiletá Alina Zagitovová byly ještě děti, když dělal Rodčenkov (chemik, bývalý šéf moskevské části Ruské antidopingové agentura - pozn. red.) ty věci. Proč zrovna ony mají nést odpovědnost za cizí chyby?"

Žukov také nezapomněl postavit Rusko do role oběti. Agentura TASS píše, že "Olympijský výbor Ruska přijal direkt na sebe, aby se sportovci mohli zúčastnit her". 

"Ruský olympijský výbor nebyl nijak zapojen v tom (dopingovém - pozn. red.) systému a v jeho machinacích. Ruská antidopingová agentura měla bojovat s dopingem a místo toho porušovala pravidla. Ano, vzali jsme odpovědnost na sebe, ale jen proto, aby naši atleti mohli na OH startovat," uvedl Žukov pro TASS.

Předseda výboru zároveň nazval Grigorije Rodčenkova a všechny, kteří s ním spolupracovali v rámci antidopingové organizace RUSADA, "dvojitými agenty". "Způsobili kolosální škody ruskému a mezinárodnímu olympijskému hnutí," zlobil se.

Nynější situace s dopingem okolo Ruska se však nemusí odrazit jen na Olympijských hrách. Pod velkou drobnohledem budou i ruští fotbalisté na nadcházejícím světovém šampionátu, kdy budou hrát na domácí půdě. Dopingová aféra může podle ruského ministra sportu Pavla Kolobkova vést k provokacím.

Ten pro server RIA Novosti komentoval přípravu ruských fotbalistů. "Všichni naši sportovci budou podstupovat dopingové zkoušky. Úředníci, kteří toto mají na starosti, už jsou připraveni pracovat. Je jasné, že na MS dojde k provokacím ohledně dopingu. Je však důležité na ně reagovat v klidu - diplomaticky a v souladu s právem. Nejdůležitější bude, abychom nedávali soupeřům k provokacím ještě větší důvod," řekl Kolobkov.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama