Ukrajina jadernou velmocí? Zbytečné, uvedli bychom se do záhuby, tvrdí bývalý ukrajinský prezident

Kyjev - V úterý se objevila na internetu zpráva o britském věštci Craigu Hamiltonu-Parkerovi, který oznámil proroctví pro rok 2018. Jedním z nich bylo i to, že se "pozornost světa zaměří na Ukrajinu kvůli vlastnictví jaderných zbraní". Dříve dokázal Hamilton-Parker předpovědět například vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách nebo vystoupení Velké Británie z EU. Jak je to však s Ukrajinou? Má potenciál na to být jadernou hrozbou?

Jaderný výbuch

Odpověď se pokusil přinést server "Znaj.ua". Ten připomněl, že po rozpadu Sovětského svazu disponovala Ukrajina třetím nejsilnějším jaderným arzenálem na světě hned za Spojenými státy a Ruskem. Co se však s těmito jadernými zbraněmi stalo?

Ukrajina měla tehdy k dispozici 176 mezikontinentálních balistických raket, 44 těžkých bombardérů s více než tisíci malých jaderných raket a 1240 jaderných hlavic. 

Skutečnost je taková, že se Ukrajina na základě ratifikace Budapešťského memoranda svých jaderných zbraní vzdala. Jako výměnu za to dostala ujištění, že její teritoriální celistvost nebude narušena. Status bezjaderné země získala Ukrajina v červnu před 21 lety.

Otázkou však zůstává to, zda si mohla Ukrajina před lety jaderné zbraně nechat. Odpověď přináší první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, který tehdy za schválil přijetí memoranda. To kromě Ukrajiny podepsalo ještě pět dalších zemí - Spojené státy, Rusko, Velká Británie a později i Čína s Francií.

"Nemohli jsme to memorandum nepodepsat, protože bylo už předtím schváleno ukrajinským parlamentem. Já jsem podepsal rozhodnutí parlamentu, takže už nebylo možné couvnout. Je otázkou, jestli to memorandum nemohlo být v něčem jiné, lepší, efektivnější. Ale to už je jiné téma. Nepodepsat by znamenalo uvést zemi do stavu izolace, to zkrátka nešlo," vzpomíná bývalý prezident pro server Obozrevatěl.

Od doby podpisu smlouvy podpisu smlouvy už uplynulo přes dvacet let a Rusko anektovalo Krym a jeho vojáci bojují na východě země. Garance teritoriální celistvosti Ukrajiny byla ta tam. Mohla by se však Ukrajina tomuto útoku bránit, kdyby se jaderných zbraní nevzdala? Podle Kravčuka to možné není.

"Jsem přesvědčený, že jen šílenec se může odvážit k použití jaderných zbraní de facto ve středu Evropy. Kdyby Rusku nebo Ukrajině náhle přeskočilo a země by chtěla zaútočit na tu druhou jadernými hlavicemi, stala by se sama obětí. Je to jen fantazírování. O takových věcech mluví jen lidé, kteří o tomto problému nic netuší," poznamenal Kravčuk.

I kdyby však Ukrajina trvala na ponechání si jaderných zbraní, podle Kravčuka by jí to nepomohlo, naopak. Připomíná hlavně to, že jeho země by byla zcela izolovaná od okolního světa, došlo by na sankce, které by podle jeho slov Ukrajina nepřežila.

"To by byla totální šílenost. Sankce, nedostatek peněz a stárnutí jaderných zbraní, které i tak měly krátkou záruční lhůtu - to bychom získali. Navíc máme zkušenosti s Černobylem. Po takové katastrofě přece muselo přijít nějaké rozumné řešení a ne bláznovství, které někteří lidé podporují.

Co bychom vlastnictvím jaderných zbraní získali? Hodně lidí tvrdí, že bychom ostatní země, především případné nepřátele, zastrašili. Skutečnost je taková, že bychom spíš připomínali opici s granátem v ruce. Nemůžeme se bavit o jaderných zbraní, když na jejich výrobu a operování s nimi nemáme potřebnou kvalifikaci. Podívejte se, co se dnes děje se Severní Koreou. Stejně tak, možná hůř, by dopadla Ukrajina," uzavírá Kravčuk.

I přes Kravčukova slova však na Ukrajině existují politici, kteří by byli pro obnovení výroby jaderných zbraní. Jedním z nich je i Oleh Ljaško, předseda Radikální strany Ukrajiny a muž, který skončil třetí v posledních prezidentských volbách.

"Rusko svojí agresí vůči Ukrajině de facto anulovalo platnost Budapešťského memoranda. To dnes podle nás není platné, proto de iure Ukrajina obnovila svůj status jaderné velmoci. Myslíme si, že jaderné zbraně jsou jedinou zárukou naší nezávislosti. Kvůli tomu, že Budapešťské memorandum pozbylo platnosti, má Ukrajina v souladu s mezinárodními normami právo na to začít pracovat na výrobě jaderných zbraní, aby si zachovala suverenitu," řekl pro televizi 112 Ukrajina.

Zároveň však dodal, že politická vůle k výrobě jaderných zbraní v tuto chvíli na Ukrajině není. Jakou cestou se Ukrajina vydá? To by měly napovědět další prezidentské volby, v nichž bude současný prezident Petro Porošenko obhajovat svůj mandát. Volby se uskuteční na konci března roku 2019. Do té doby však téměř s jistotou lze říci, že Ukrajina jaderným nebezpečím pro Evropu, potažmo pro svět, nebude.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Švýcaři v referendu podpořili zachování covidového certifikátu

28.11.2021 18:39 Aktualizováno Voliči ve Švýcarsku se v dnešním referendu vyslovili pro zachování covidových certifikátů, kterými…

V Rusku se nakazilo koronavirem dalších 33.548 lidí, 1224 zemřelo

28.11.2021 11:33 V Rusku odhalily v sobotu testy 33.548 nových případů nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura…

Británie odhalila dva případy nové mutace koronaviru, zpřísňuje pravidla

27.11.2021 19:14 Aktualizováno Británie dnes zpřísnila opatření týkající se nošení roušek a příjezdů do země poté, co byly v zemi…

V Rusku zatkli po důlním neštěstí pět lidí včetně ředitele dolu

27.11.2021 15:25 Ruský soud nařídil zatčení pěti lidí po čtvrtečním neštěstí v uhelném dole v Kemerovské oblasti na…

Bouře Arwen zabila v Británii dva muže, spadly na ně stromy

27.11.2021 14:50 Nejméně dva lidé zemřeli při bouři Arwen, která udeřila na Británii. Desítky tisíc lidí zůstaly bez…

Zelenskyj uvedl, že má informace o chystaném puči na Ukrajině s ruskou…

26.11.2021 13:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v televizním projevu prohlásil, že má informace o…

V Rusku přibylo 34 690 nově nakažených a 1235 úmrtí

26.11.2021 10:05 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 34.690 nově nakažených koronavirem a 1235 úmrtí v…

Při důlním neštěstí na Sibiři zahynulo 52 lidí

25.11.2021 20:56 Aktualizováno Při důlním neštěstí v ruské Kemerovské oblasti na Sibiři dnes podle předběžných údajů zahynulo 52…

V Rusku klesá počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

24.11.2021 17:26 Aktualizováno Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 33.558 nových případů nákazy koronavirem a 1240 úmrtí…

Nákazy v Evropě za týden stouply o 11 procent, do jara hrozí 700 000 úmrtí

24.11.2021 14:27 V evropském regionu Světové zdravotnické organizace (WHO), který zahrnuje i části Asie, za poslední…

Související:

Právě se děje

reklama