Palácový převrat v Rusku? Obavy z nepokojů jsou vysoké, odhalil průzkum

Moskva - Ruská společnost má z části obavy, že se v největší zemi světa uskuteční v roce 2018 státní převrat. Za pravděpodobnou bere tuto hrozbu téměř 20% lidí. Vyplynulo to z průzkumů ruské neziskové organizace Levada-centr. Co dalšího průzkum zjistil? O tom informovala agentura Unian.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Průzkumy prozradí leccos
doporučujeme

Rusko nejspíš v roce 2018 čeká státní převrat. Tak odpovědělo v průzkumu neziskové agentury Levada 15% dotazovaných Rusů. Téměř polovina si myslí, že k žádnému převratu nedojde, dalších 28% si tím je jisto. Každý osmý dotazovaný se zdráhal odpovědět.

I když státní převrat není tolik očekávaný, masové nepokoje ano. Více než třetina lidí (35%) je obává, že v příštím roce dojde k nepokojům a k protestům obyvatelstva Ruské federace. Opak si myslí 43% dotázaných.

Agentura Levada zašla v průzkumu ještě dál. Podle jeho výsledků očekává téměř třetina ruských obyvatel (29%) ozbrojené střety na ruské půdě. Nadpoloviční většina (58%) je však přesvědčena, že k ničemu takovému nedojde.

Poslední dvě otázky z průzkumu se týkaly ozbrojených konfliktů s ostatními státy. Téměř každý čtvrtý (23%) očekává, že Rusko vstoupí do války s některým ze svých 12 sousedů. Z tohoto pohledu klidný rok čeká 61% odpovídajících lidí.

Stejný procentuální podíl měla souhlasná odpověď na otázku, jestli Rusko vstoupí do konfliktu s NATO nebo se Spojenými státy. Stále je však v Rusku víc lidí, kteří si to nemyslí (62%).

Průzkum prováděla organizace Levada-centr od 1. do 5. prosince tohoto roku. Použila k tomu reprezentativní vzorek, ve kterém byli jak obyvatelé měst, tak vesnic starší osmnácti let. Celkem se průzkumu zúčastnilo 1600 lidí ze 137 ruských obcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel nejstarší muž světa. Bob Weighton se dožil 112 let

29.05.2020 08:04 Ve věku 112 let zemřel ve čtvrtek v Británii Bob Weighton, který byl podle Guinnessovy knihy…

Některé práce jsou zbytečné? Pandemie ukazuje nepříjemnou pravdu, tvrdí…

29.05.2020 00:01 NÁZOR - Krize zpravidla odhalují nepřiznané pravdy, konstatuje antropolog David Graeber v komentáři…

Británie začne uvolňovat restrikce přijaté kvůli epidemii

28.05.2020 19:59 Británie může od pondělka začít s uvolňováním restrikcí přijatých kvůli koronaviru. Na tiskové…

V Anglii spustili systém hledání kontaktů nakažených, má problémy

28.05.2020 18:31 V Anglii a Skotsku dnes začal fungovat nový systém vyhledávání a testování lidí, kteří přišli do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy