Palácový převrat v Rusku? Obavy z nepokojů jsou vysoké, odhalil průzkum

Moskva - Ruská společnost má z části obavy, že se v největší zemi světa uskuteční v roce 2018 státní převrat. Za pravděpodobnou bere tuto hrozbu téměř 20% lidí. Vyplynulo to z průzkumů ruské neziskové organizace Levada-centr. Co dalšího průzkum zjistil? O tom informovala agentura Unian.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Průzkumy prozradí leccos
doporučujeme

Rusko nejspíš v roce 2018 čeká státní převrat. Tak odpovědělo v průzkumu neziskové agentury Levada 15% dotazovaných Rusů. Téměř polovina si myslí, že k žádnému převratu nedojde, dalších 28% si tím je jisto. Každý osmý dotazovaný se zdráhal odpovědět.

I když státní převrat není tolik očekávaný, masové nepokoje ano. Více než třetina lidí (35%) je obává, že v příštím roce dojde k nepokojům a k protestům obyvatelstva Ruské federace. Opak si myslí 43% dotázaných.

Agentura Levada zašla v průzkumu ještě dál. Podle jeho výsledků očekává téměř třetina ruských obyvatel (29%) ozbrojené střety na ruské půdě. Nadpoloviční většina (58%) je však přesvědčena, že k ničemu takovému nedojde.

Poslední dvě otázky z průzkumu se týkaly ozbrojených konfliktů s ostatními státy. Téměř každý čtvrtý (23%) očekává, že Rusko vstoupí do války s některým ze svých 12 sousedů. Z tohoto pohledu klidný rok čeká 61% odpovídajících lidí.

Stejný procentuální podíl měla souhlasná odpověď na otázku, jestli Rusko vstoupí do konfliktu s NATO nebo se Spojenými státy. Stále je však v Rusku víc lidí, kteří si to nemyslí (62%).

Průzkum prováděla organizace Levada-centr od 1. do 5. prosince tohoto roku. Použila k tomu reprezentativní vzorek, ve kterém byli jak obyvatelé měst, tak vesnic starší osmnácti let. Celkem se průzkumu zúčastnilo 1600 lidí ze 137 ruských obcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

24.05.2019 11:48 Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra…

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama