USA ovlivňují naše prezidentské volby, zuří ruské ministerstvo zahraničí

Moskva - Mluvčí ruského Ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová vyjádřila pohoršení nad obavami amerického Ministerstva zahraničí, které kritizovalo ruskou Ústřední volební komisi, že se vůdce opozice Alexej Navalnyj nesmí zúčastnit prezidentských voleb. Podle Zacharovové jde z americké strany o "zásah do volebního procesu". Informovala o tom agentura Tanjug.

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

"Toto prohlášení Ministerstva zahraničí, které, jsem si jista, nebude jediné, představuje přímý zásah do volebního procesu a vnitřních záležitostí státu," cituje Zacharovovou ruská zpravodajská agentura TASS.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí předtím pro agenturu TASS řekl, že se americká diplomacie obává rozhodnutí Centrální volební komise, která nepustila k prezidentským volbám v Rusku opozičního lídra Alexeje Navalného, protože byl dříve odsouzen za trestný čin.

"Nejvtipnější je na tom fakt, že to řekli ti samí lidé, kteří dříve označili RT a Sputnik za zahraniční agenty, pronásledovali ruské sdělovací prostředky po celém světě a investovali obrovské částky peněz, aby se postavili proti ruské propagandě," uvedla Zacharovová.

Evropská unie včera uvedla, že zákaz účasti Alexeje Navalného v prezidentských volbách v příštím roce vyvolává vážné pochybnosti o politickém pluralismu v Rusku a o vyhlídkách na demokratické volby.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dříve řekl, že výzvy ruského opozičního vůdce Navalného, aby lidé bojkotovali prezidentské volby v roce 2018, musejí být pečlivě zkoumány, aby se zjistilo, zda jsou v souladu se zákonem.

Peskov podle agentury Reuters zdůraznil, že legitimita voleb nebude neúčastní Navalného nijak zpochybňována. "Je zcela bez pochyby, že pokud je některému z těch, kteří chtějí kandidovat na prezidenta, odepřen požadavek na účast v souladu se zákonem, nemůže to ovlivnit legitimitu voleb," řekl ruský mluvčí pro TASS.

Jak již dříve psaly agentury z celého světa, ruská Centrální volební komise v pondělí oficiálně zakázala ruskému opozičnímu politikovi, aby se zúčastnil prezidentských voleb v roce 2018. Komise své rozhodnutí vysvětlila tím, že Navalnyj byl v minulosti odsouzen za trestný čin.

Agentura Reuters uvedla, že 12 ze 13 členů Komise hlasovalo pro odebrání práva Navalnému kandidovat, zatímco jeden člen se zdržel hlasování pro možný střet zájmů.

Po tomto rozhodnutí Navalnyj oznámil, že proti němu podá stížnost a vyzval své stoupence k bojkotu prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama