Rusko čekají velké změny? Je zde několik důvodů, proč by k nim mělo dojít, píše ruský server

Moskva - Ruská federace by se mohla změnit k nepoznání. V nadcházejících prezidentských volbách je sice velkým favoritem Vladimir Putin, ale jak některé kroky jeho vlády, tak v zahraničí by mohly přispět k tomu, že se v Rusku hodně věcí změní. O vlivech, které by se o to mohly zasadit, napsal ruský server The Moscow Times.

Ruská vlajka
doporučujeme

Protesty mladých
Mladí lidé se stali novým faktorem v ruské politice. A hlavním problémem pro vládnoucí vrstvy. Protestní pochody proti korupci, zvláště ty z 26. března a 12. června ukázaly, že se nová generace příliš nepodobá té minulé, které ke spokojenosti stačily legálně vydělané peníze a pivo.

Dnešní mládež je mnohem aktivnější a kritičtější. K jejich vlivu přispívá i to, že zoufalé pokusy režimu tyto mladé nadšence "zkrotit" dopadly neúspěchem.

Alexej Navalnyj
Bojovník proti korupci a vůdce opozice Alexej Navalnyj je podle týdeníku The Moscow Times "nepochybně ruskou osobností roku". Má kanceláře pro účely prezidentské kampaně v desítkách měst. Organizoval stovky pouličních protestů, shromáždil desítky tisíc dobrovolníků a jeho investigativní videa na internetu sledovaly miliony lidí.

Úřady ho navíc často zatýkají, zadržují a provokují. Dokonce používají násilí proti jeho stoupencům. Rusko ještě nikdy nebylo svědkem takového souboje "Davida s Goliášem", a to ani za dob Sovětského svazu. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se postaví společnost k faktu, že Navalnému bylo zakázáno kandidovat na prezidenta Ruska.

Zahraniční politika země
Již od roku 2014 se Rusko podle Moscow Times chová jako arogantní pouliční vandal, který terorizuje udržované a vážené občany. Kromě nepopulárního a pochybného vpádu do Sýrie zahájil Kreml hybridní kybernetickou válku ze Západem tím, že si najal legie hackerů, trollů, botů a dalších pomocníků.

Tajným cílem této války bylo ovlivnit jak domácí, tak zahraniční politiky "nepřátelských zemí". Překvapivý útok zabral a vedl k "brexitu" nebo ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Putinovi kybernetičtí válečníci však neúspěšně zahladili své stopy, a tak se proti ruskému ovlivňování voleb vede v celém západním světě boj.

Mimochodem, s Donaldem Trumpem se Putin poněkud přepočítal. Americký prezident se totiž ukázal jako "neřízená střela".

Mistrovství světa ve fotbalu
Moscow Times soudí, že se bude jednat o "nejbídnější světový pohár v historii", protože ho nikdo ve skutečnosti nechce. Po dopingovém fiasku ruských sportovců na olympiádě v Soči ruští představitelé vědí, že ani pořádání takové akce, jakou je fotbalové MS, jejich pověst nevyžehlí.

Ruský národní tým bude předvádět přinejlepším průměrné výkony a celé toto představení bude stát nevídané peníze. Obyčejní lidé nebudou mít z této akce nic kromě potíží. Zahraniční fanoušci přijedou v malém počtu a s velkou opatrností. Pokud tedy vůbec přijedou.

Co bude dál?
Pravicová konzervativní ideologie se v Rusku prohloubí natolik, že časem začne připomínat monarchismus. I přes rozruch kolem MS budou orgány v červenci s pompou a fanfárami připomínat sté výročí zavraždění posledního ruského cara Mikuláše II.

Protestní hnutí proti současnému režimu zůstane silné a zaměří svoji pozornost do velkých měst - Moskvy a Petrohradu. Tam se bude pokoušet uspět ve volbách starostů a gubernátorů oblastí. Kromě Alexeje Navalného se objeví ve středu opozice noví lídři, například Dmitrij Gudkov ze strany Jabloko. Naopak po prezidentských volbách zmizí okamžitě z politické scény novinářka Xenia Sobčaková.

Takové jsou tedy podle Moscow Times ruské vyhlídky. Objevily se však i některé praštěné teorie o tom, kam se Rusko bude příští rok posouvat. Posuďte sami, jestli se vám zdá některá z nich pravděpodobná:

  • Orgány vlády přijmou novou Ústavu, která udrží Putina u moci i po roce 2024
  • Putin si vezme za ženu příbuznou Romanovců, posledního carského rodu
  • Vládní složky znovu zavedou pro Rusy výjezdní víza
  • Putin onemocní roztroušenou sklerózou a předá svoji moc čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi
  • Američtí hackeři ovlivní ruské volby a kurz rublu
  • Ruští oligarchové napíší Putinovi tajný dopis, ve kterém prezidenta požádají o uvěznění šéfa Rosněftu Igora Sečina, jenž je mnohými médii považován za druhého nejmocnějšího muže Ruska
  • Ruský fotbalový tým přijme úplatek ve výši 1 miliardy dolarů, aby prohrál svůj zápas se Saúdskou Arábií

Splní se některá z těchto teorií? Na to si budeme muset počkat rok. Ten nám napoví, kudy bude Rusko dále směřovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ruské covidové nemocnici explodovala nádrž s kyslíkem, 150 pacientů…

31.10.2020 13:01 V ruském Čeljabinsku na Urale bylo dnes ze zařízení pro pacienty s covidem-19 evakuováno 150…

Gruzie volí nový parlament. O moc soupeří dva nejvlivnější politici v zemi

31.10.2020 12:30 Gruzínci dnes volí v parlamentních volbách s nepředvídatelným výsledkem, píše agentura AFP. Několik…

Tisk: Británie se pokusí zbrzdit koronavirus přísnými opatřeními

31.10.2020 11:23 Britský premiér Boris Johnson uvažuje o zavedení přísných celonárodních protiepidemických restrikcí…

Cesta Severní Makedonie do EU se komplikuje, Bulharsko pohrozilo vetem

31.10.2020 11:17 Bulharsko pohrozilo zablokováním přístupových jednání o vstupu Severní Makedonie do Evropské unie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama