Moldavský prezident přišel o pravomoci, odmítl zakázat ruskou televizi

Kišiněv - Moldavský ústavní soud dnes dočasně zbavil pravomocí prezidenta Igora Dodona, který odmítal zákaz některých ruských médií v zemi. Dodon argumentoval, že sporný zákon omezí právo moldavských občanů na informace a zavádí v zemi cenzuru.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Igor Dodon

Soud tak letos učinil již podruhé, poprvé se tak stalo v úterý kvůli prezidentově odmítání vyhovět premiérově návrhu na personální změny ve vládě. Ta je, na rozdíl od hlavy státu, orientována prozápadně.

Dodon, který je stoupencem sblížení s Ruskem, opakovaně vetoval, respektive odmítal podepsat zákon, který v Moldavsku zakazuje šířit politické a vojenské informace ze země, která nepodepsala evropskou úmluvu o přeshraniční televizi.

Zákon, přijatý proevropskou většinou v moldavském parlamentu, je všeobecně nazýván "zákonem o ruské propagandě". Předpokládá se, že postihne či rovnou zakáže v Moldavsku vysílání mnoha ruských televizí.

Prezident má podle ústavního soudu právo použít své veto jen jednou, a tak v daném případě "s veškerou znalostí věci odmítl splnit své ústavní povinnosti". Prezidentské pravomoci má převzít předseda parlamentu Andrian Candu.

V reakci na nález ústavního soudu Dodon vyzval vlastenecké síly, aby se sjednotily "v boji proti autoritářskému režimu" při parlamentních volbách. Ty se mají konat letos v listopadu.

Vstupte do diskuze (69)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama