Tajemství pravoslavných Vánoc: Proč se slaví v Rusku jindy než u nás?

Moskva/Praha/Londýn - Pokud jste si mysleli, že Vánoce jsou již za námi a na příští si budeme muset počkat na konec roku, není to tak pravda. Pravoslavné Vánoce totiž teprve začínají a vyvrcholí pravoslavným Novým rokem 14. ledna. Proč ale část světa slaví Vánoce jindy? A kterých zemí se to týká? Informace o ortodoxních svátcích přinesl deník The Sun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Moskva
doporučujeme

Kdy se pravoslavné Vánoce slaví a proč?

Pravoslavné Vánoce (chcete-li "Boží hod") připadají na 7. leden. Letos budou tedy shodou okolností v neděli. Slavit se však začíná už 6. ledna, kdy je podle pravoslavného kalendáře Štědrý večer.

Celá tato na první pohled nepřehledná věc vznikla kvůli existenci dvou kalendářů. Západní svět totiž přešel roku 1582 na tzv. gregoriánský kalendář, jenž byl zaveden papežem Řehořem XIII. Tehdy se v říjnu vynechalo 10 dní. Po 4. říjnu následoval ihned 15.

Dnes činí odchylka mezi gregoriánským a juliánským kalendářem 13 dní. A právě juliánský kalendář (pojmenovaný podle římského vládce Caesara) je používán ve většině zemí "východního křesťanského světa", pokud jde o církevní události. Například svátek svatého Mikuláše se slaví 19. prosince.

Jedinou vyjímkou, která neslaví Vánoce 7. ledna, je Arménie. Právě státy jako Arménie nebo Libanon nebyly nikdy zasaženy římským impériem, proto nikdy nebyli ovlivněni ani juliánským, ani gregoriánským kalendářem.

Kde se pravoslavné Vánoce slaví?

Kromě Arménie slaví Vánoce v lednu téměř celý východní křesťanský svět. V dnešní době se uvádí, že téměř 85% Rusů, kteří tvoří více než třetinu všech pravoslavných křesťanů, slaví Štědrý den v lednu.

Dalšími zeměmi, kde jsou Vánoce na pořadu dne až po Novém roce, jsou Ukrajina, Bulharsko, Srbsko, Bělorusko, Černá Hora, Izrael, Kazachstán a Makedonie, ale také možná trochu překvapivě Egypt nebo Eritrea.

Existují však i státy s pravoslavnou církví, které se rozhodly slavit Vánoce s námi - 24., resp. 25. prosince. Jimi jsou Řecko, Kypr a Rumunsko.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malér s uprchlíky v Německu: Nezvládají integrační kurzy, některé jsou…

24.03.2019 18:02 Aktualizováno Počet migrantů, kteří selhávají v kurzech němčiny a integrace, roste. Německý migrační úřad zjistil…

Dramatické VIDEO: Evakuace lodi Viking Sky byla přerušena, plavidlo je v…

24.03.2019 17:31 Aktualizováno Náročná záchranná operace u západního pobřeží Norska dnes odpoledne šťastně skončila, když…

Ve švýcarských Alpách spadla lavina, pátrá se po čtyřech pohřešovaných

24.03.2019 15:35 Švýcarská policie oznámila, že se pohřešují čtyři lidé, které dnes zasypala lavina ve švýcarských…

45 tisíc džihádistů v Evropě? Pád IS hrozbu terorismu ještě zvýšil, varuje…

24.03.2019 14:55 Včera arabsko-kurdská koalice SDF ohlásila konec obávaného Islámského státu (IS) dobytím jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama