Skandál v ČR. Kauza Čapí hnízdo ohrožuje existenci Babišovy vlády, píše zahraničí

Praha/Londýn - Předseda vlády České republiky Andrej Babiš musí řešit závažný problém. V závěrečné zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF), která se týká Farmy Čapí hnízdo, se totiž mluví o tom, že při žádosti o dotaci farma zatajila informace a že podle vnitřních orgánů by to mohlo být posuzováno jako dotační podvod. Jak se ale na celou situaci dívají zahraniční média?

Andrej Babiš, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Britský deník The Guardian píše, že to byla právě kauza Čapího hnízda, kvůli které ostatní politické strany odmítly s Andrejem Babišem a jeho hnutí ANO spolupracovat a sestavit koalici. Sám Babiš dle deníku považuje celý proces za "spiknutí jeho politických oponentů".

The Guardian se domnívá, že po zveřejnění zprávy OLAF (v té době jen její části) se českému premiérovi ještě přitíží. Podle té se totiž Babiš a dalších 10 lidí dopustili dotačního podvodu, když žádali o dotaci pro malé podniky. Podle Guardianu tehdy nikdo nevěděl, že Čapí hnízdo patří Agrofertu.

Deník ve své zprávě tvrdí, že bylo velmi nepravděpodobné, že by Babišova vláda získala důvěru již před zveřejněním zprávy. Nyní Policie ČR vyzývá "poslance, aby ho (Babiše) zbavili imunity".

Ještě před tím, než byla celá zpráva zveřejněna, mnozí tvrdili, že její utajení by bylo naprosto neakceptovatelné. "Je to skandál, je přece v zájmu veřejnosti dozvědět se, jak skončilo vyšetřování OLAF," řekl pro The Guardian český europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Je to otázka důvěryhodnosti Evropské unie. Jedním z pilířů EU by měla být transparentnost v ekonomických otázkách a boj proti podvodům a korupci. Jak můžeme očekávat, že Afričané budou řešit korupci, když má členský stát Evropské unie takového premiéra?" doplnil evropský poslanec za KDU-ČSL.

Podle agentury Reuters nabídla ministryně financí Alena Schillerová vzdát se dotace z EU na Čapí hnízdo, jelikož by to poškodilo šance na získání důvěry menšinové vlády.

Server New Europe pro změnu píše, že sám Babiš zprávu OLAF nečetl a že očekává komentář Agrofertu. "Podle mých informací z Agrofertu, mé bývalé společnosti, vyšetřování OLAF se ubíralo velmi nestandardním směrem, proto byla podána stížnost evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že se tím bude zabývat. Současně byla podána žaloba k Evropskému soudu v souvislosti s vyšetřováním OLAF," řekl Babiš podle serveru.

Zároveň podle New Europe obvinil představitele středočeského Regionálního operačního programu, který dotaci na Čapí hnízdo dovolil. "Bylo by dobré, kdyby se někdo konečně zeptal ROP, proč tu dotaci schválili," řekl Babiš odmítaje obvinění, že dotace byla ukradena.

Připomeňme, že zpráva OLAF o vyšetřování dotace na Farmu Čapí hnízdo byla včera zveřejněna. "Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," stojí v úvodu zprávy, kterou sepsal OLAF.

"Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 (Dotační podvod) a 260 (Poškození finančních zájmů Evropské unie) českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF," poukázala instituce na skutečnost, že podle českého trestního zákoníku mohl být spáchán dotační podvod.

Lukašenko nebude váhat v případě potřeby pozvat do Běloruska ruská vojska

30.07.2021 18:22 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Vakcíny jen v Británii zabránily 22 milionům nákaz, zachránily až…

29.07.2021 19:44 Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60.000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes…

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Ruský soud poslal za mříže "vzbouřence" proti protinákazovým restrikcím

27.07.2021 08:00 Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Související:

Právě se děje